Co z tą „ruchomiejskością” w Zielonej Górze? [LIST OTWARTY]

23Sier18

Oczywiście ruchy miejskie są polityczne i proszę nie próbować ruchów tym faktem dyskredytować, zarzucając upolitycznienie. Rozróżniajmy także upolitycznienie od upartyjnienia.

Reasumując, ruchy miejskie są polityczne i wizjonerskie, bo miasto to „polis”, a polityka to rodzaj sztuki rządzenia, gdzie najwyższą wartością jest mnogość – różnorodność spojrzeń, opinii i rozwiązań, które kreują właśnie „dobro wspólne”. Interesowanie się polityką i czynny w niej udział, to cnota i wręcz obowiązek. Próbuje się z tego faktu robić przywarę, zarzucając ruchom upolitycznienie, ale w tym właśnie tkwi istota obywatelskości. Jak pisał Arystoteles, „pozostaje nam odpowiedzieć na pytanie, czy szczęście każdego człowieka i szczęście polis należy uznać za to samo, czy też nie. Nie może tu jednak być wątpliwości, bo wszyscy chyba zgodzą się na to, że to jest to samo”.

Ruchy miejskie to próba odpowiedzi na problemy współczesnych miast. Przede wszystkich chęć do ich ZMIANY. Upolitycznienie [rozumiane chyba jako start w wyborach] ruchów miejskich w Polsce, a także start w wyborach samorządowych to środek do celu. Władza nie jest w tym przypadku celem samym w sobie, a NARZĘDZIEM do zmian oblicza polskich miast.

Źródło: http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,23813374,co-z-ta-ruchomiejskoscia-w-zielonej-gorze-list-otwarty.html?disableRedirects=true

Reklamy


No Responses Yet to “Co z tą „ruchomiejskością” w Zielonej Górze? [LIST OTWARTY]”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: