Gdyby burmistrzowie rządzili światem – Benjamin R. Barber

01Sier17

Zawiodłem się strasznie na tej książce. Mam wrażenie, że autor wpadł na – według siebie – genialny pomysł, tak jak każdy z nas każdego dnia podczas spaceru po lesie, z tym, że Barber mógł swoją ideę opublikować.
Interesuję się samorządem od kilkunastu lat, patrząc na problemy Lublina nie mogę wyobrazić, że ktokolwiek robi tu cokolwiek dla mieszkańców. Nie wiem jak inne miasta, ale Lublin rozwija się przede wszystkim dla klasy średniej, ludzi, których stać na rodzinne wyjście do kina lub na basen, którzy mają samochód i mogą mknąć po nowych niekoniecznie potrzebnych ulicach.
Pamiętając raport Najwyższej Izby Kontroli – dotyczący m.in. realizacji 75 artykułu Konstytucji RP, który mówi, że w całej Polsce gminy nie pomagają mieszkańcom w poprawie warunków mieszkaniowych – nie mogę przełknąć, że jakakolwiek osoba z Polski jest podawana jako przykład, tym bardziej Hann Gronkiewicz-Waltz niewątpliwie zamieszana w aferę reprywatyzacyjną.

Dzielnica MacArthur Park w Los Angeles zaczęła od gospodarki nieformalnej w najlepszym i najgorszym wydaniu, a „handlowanie naprawdę oznacza podniesienie statusu, [bo tam, gdzie] tak wielu ludzi w rozpaczliwym położeniu – narkomanów, chorych – pędzi żywot na ulicy, ktoś, kto ma na wymianę jakiś produkt, który może wystawić na straganie na kółkach, nie jest wyrzutkiem społeczeństwa, lecz impresariem: stragan taki stanowi symbol awansu społecznego”. Próbując to wszystko sformalizować, miasto o mało nie przekreśliło „najlepszych” cech gospodarki nieformalnej, nie przezwyciężając „najgorszych”.

Nie polecam. Zastanawiam się czy inne książki Barbera też mnie rozczarują? Miałem w planie „Dżihad kontra McŚwiat”.

Reklamy


No Responses Yet to “Gdyby burmistrzowie rządzili światem – Benjamin R. Barber”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: