Lublin nie chce być miastem XXI wieku?

06Czer17

Dopuszczenie ruchu rowerowego w centrum miasta to wg mnie coś tak oczywistego jak to, że abyśmy żyli musimy oddychać.
W Lublinie wiele razy powtarzane są hasła typu ‚Smart City’, mamy XXI wiek, w którym na poważnie mówi się o zrównoważonym transporcie na uczelniach i salonach, zdaje się, że niektórzy w naszym mieście są faktycznie z zaścianka i zmian nie potrzebują.

Jeszcze kilka miesięcy temu wiceprezydent Lublina Artur Szymczyk zapowiadał, że miasto dopuści ruch rowerowy na placu Litewskim. Stanęło tu zresztą ponad 80 stojaków, do których można będzie przypiąć jednoślady.

Na wjazd cyklistów na plac Litewski nie zgodziła się policja. W uzasadnieniu decyzji opinii czytamy m.in. „(…) proponowana organizacja ruchu pozwalająca na wjazd na płytę Placu rowerów taksówek oraz autobusów wycieczkowych stanowi oczywiste zagrożenie bezpieczeństwa osób pieszych.

A to, że w wielu miastach taka sytuacja jest dopuszczona i wypadków nie ma na nikim wrażenia nie robi? Ręce opadają. Policjanci zdaje się, chcieliby zakazać ludziom wychodzić z domu, bo zmniejszyłoby to liczbę przestępstw.

– Już wielokrotnie słyszeliśmy zapowiedzi ze strony prezydenta i jego zastępcy, że będziemy mogli poruszać się po placu Litewskim. Zresztą po to powstało tu ponad 80 stojaków, żeby zachęcić do przyjazdu rowerem. Decyzja jest dla nas niezrozumiała. W praktyce zostaliśmy z placu Litewskiego wyrzuceni. Przed przebudową zgodnie z przepisami można było jeździć przecież jezdnią Krakowskiego Przedmieścia i drogą wzdłuż budynków UMCS i Hotelu Europa. Na pewno będziemy naciskali na urzędników, aby wywiązali się z wcześniejszych deklaracji – mówi Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego.

„Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie stoi na stanowisku, iż na terenie całego Placu Litewskiego powinien obowiązywać bezwzględny zakaz ruchu wszelkich pojazdów wyznaczony za pomocą znaku B-1 wraz z tabliczką „dotyczy także osób niepełnosprawnych”.” – podsumowują policjanci.

Miasto deinspiracji. Czy wysłanie policjantów do miast zachodniej Europy i pokazanie im, że się da i nikomu krzywda się nie dzieje przyniosłoby efekt?

Źródło: http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,21904956,rowerzysci-nie-wjada-na-plac-litewskiego-chwilowo-czy-na-stale.html

Reklamy


No Responses Yet to “Lublin nie chce być miastem XXI wieku?”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: