Rowerowa zmiana mentalna. Wyciągnijcie rowery z piwnic, balkonów i garaży. Odwagi!

22Maj17

– Przede wszystkim nastąpiła zmiana mentalna. Odeszliśmy od postrzegania roweru jako środka rekreacji. Dziś patrzymy na niego jak na regularny środek transportu. To w dużej mierze dokonało się w 2014 r. z chwilą uruchomienia Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Pojawiły się pasy rowerowe, które wiązały się z dużymi kontrowersjami, że to będzie niebezpieczeństwo dla rowerzystów. Tymczasem od momentu ich wprowadzenia, czyli od 2013 roku nie było na nich żadnego wypadku.

Podczas naszych badań, zanim miasto zamknęło ścieżkę pod Muzyczną, wyszło, że trasa pokazywana jako rekreacyjna w godzinach szczytu, w dzień roboczy ma największy ruch rowerowy. Ludzie chcą się przemieszczać tędy, bo droga prowadzi doliną rzeki, nie ma dużych różnic terenu, jest odcięta od ruchu samochodowego, więc jest o wiele bardziej przyjemna. No i łączy Czechów z Wrotkowem, czyli spełnia pewną funkcję komunikacyjną, pozwala na przejazd między dzielnicami.

Dołączyliśmy do zmiany rowerowej, która nastąpiła w Polsce, czyli traktowania roweru jako pełnoprawny środek transportu. Mamy rozbudowany system roweru publicznego, bodajże trzeci pod względem wielkości w kraju – po Warszawie i Łodzi. Zarejestrowanych jest w nim ponad 70 tysięcy użytkowników. To bardzo dużo. Mamy też rozwinięty program praktycznej edukacji rowerowej, jako jedno z nielicznych miast w Polsce.

Warto popatrzeć na Gdańsk, gdzie 3/4 infrastruktury rowerowej to tzw. niewidzialna infrastruktura czy Berlina, który ok. 80 proc. ulic zamienia w tempo 30 [ograniczenie prędkości do 30 km na godz., by podnieść bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu – red.]

Poza kilkoma głównymi ulicami reszta powinna być strefą tempo 30. Bo to wzrost bezpieczeństwa, a poza tym dziś realna prędkość, z jaką jeżdżą pojazdy w centrum nie jest wyższa ze względu na zakorkowanie. Trzeba też pamiętać, że niedługo skończą się środki unijne. Żebyśmy mogli rozwijać sieć rowerową, musimy myśleć inteligentnie, czyli rozwijać tę niewidzialną infrastrukturę właśnie wprowadzając zmiany w organizacji ruchu.

Źródło: http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,21831242,rowerowa-zmiana-mentalna-wyciagnijcie-rowery-z-piwnic-balkonow.html

Reklamy


No Responses Yet to “Rowerowa zmiana mentalna. Wyciągnijcie rowery z piwnic, balkonów i garaży. Odwagi!”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: