Matki, żony, służące

11Maj17

Z kolei z badań CBOS z 2012 r. wynika, że model partnerski za najlepszy uznaje 48 proc. pytanych, jednak stosuje go jedynie 28 proc. A może zresztą nawet tym 28 procentom tylko tak się wydaje – no, bo jak można mówić o partnerstwie, skoro w Polsce pranie robi 95 proc. kobiet, obiad przygotowuje 90 proc., zakupy 74 proc. (dane z książki „Nieodpłatna praca kobiet” Anny Titkow, Danuty Duch-Krzystoszek i Bogusławy Budrowskiej). Toalety czyszczą niemal wyłącznie kobiety. Socjolodzy są zgodni: w tradycyjnej, konserwatywnej wizji świata ten, kto pochyla się ze szczotką nad sedesem, uznawany jest za osobę stojącą najniżej w hierarchii domowej.

Jest jeszcze raport GUS „Kobiety w Polsce”, z którego wynika, że praca zawodowa mężatkom i matkom zajmuje przeciętnie 6 godzin i 29 minut dziennie. Ich mężom – godzinę więcej. Ale na pracę domową kobiety poświęcają prawie pięć godzin dziennie, ich partnerzy zaledwie dwie.

Podobne spostrzeżenia ma Dorota Zawadzka, psycholog, która w ramach akcji „Przytulmy lato” przygląda się właśnie polskim rodzinom na wakacjach. – Widzę w stołówce dziewczynkę i chłopca. Dziewczynka siedzi, ładnie je, chłopiec gania wokół stołu, jak już łaskawie siądzie, to karmi go matka. Potem z chłopca wyrasta facet, który za nic nie czuje się odpowiedzialny. I oczekuje, że żona, podobnie jak matka, wszystko poda mu pod nos.

Źródło: http://www.newsweek.pl/polska/kobieta-w-domu-sytuacja-matek-i-zon-w-polsce-newsweek-pl,artykuly,344471,1.html

Reklamy


No Responses Yet to “Matki, żony, służące”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: