Zastaw się, a postaw się – Fontanna w Lublinie za 700tys. zł rocznie

04Kwi17

Z przerażeniem czytam informację, że nowa fontanna na Placu Litewskim ma kosztować rocznie 700 tys. zł. (słownie: siedemset tysięcy złotych).

Całodobową ochronę będą mieć nowe fontanny na pl. Litewskim. To jeden z wymogów miasta, które poszukuje… operatora wodotrysków. Ich utrzymanie może kosztować nawet 700 tys. zł w ciągu roku. W tym czasie główna fontanna ma dać 32 specjalne pokazy.

Uważam to za sytuację tragiczną, wulgaryzmy cisną mi się na usta jako komentarz. W Lublinie mamy naprawdę wiele problemów, które od wielu lat czekają na rozwiązanie, kolorowa brzęcząca fontanna żadnego z nich nie rozwiązuje.
Dziwna megalomania, głupota czy po prostu brak wyobraźni towarzyszył włodarzom przy wybieraniu akurat tego realizowanego projektu na Plac Litewski? Nie wiem. Przykro mi jednak, gdy słyszę komentarze mieszkańców, którzy ubolewają, że może okazać się to nową betonową pustynią, mieszkańcy żałują, że ogranicza się zieleń w centrum miasta.
Przykra sprawa jest też w kontekście komunikacji, gdy autobusy muszą objeżdżać ten fragment miasta stojąc w korkach (a można było dopuścić ruch autobusowy z pierwszeństwem dla pieszych na wzór Nowego Światu w Warszawie nie szukając daleko).

700 tys. zł to w przybliżeniu 7 mieszkań komunalnych. Takich mieszkań aktualnie w Lublinie potrzeba około 5000 (słownie: pięć tysięcy). Tyle osób ma problemy ze znalezieniem dachu nad głową. Mamy XXI wiek i taką wspaniałą tę naszą Polskę, a ludzi nie stać ani na kupno mieszkania, ani na wynajem przyzwoitego lokum.

Mieszkańcy naszego regionu należą do osób najmniej zadowolonych z życia. […] Pod względem PKB na mieszkańca, wschodnie województwa są w krajowym ogonku. Nie przekraczamy trzech czwartych średniej krajowej. Przeciętny dochód w rodzinach z lubelskiego to niecałe 1400 zł na osobę.

A co robią władze Lublina? Budują obiekty (Stadion Miejski, Aqua Lublin, kolejne inwestycje prosamochodowe), na które nie stać wielu mieszkańców miasta. Niestety wiele z tego co buduje się w Lublinie jest tylko dla tych, których stać na dane usługi lub kupno samochodu, pozostali są zapominani i skazani na cieszenie się jedynie widokiem nowych budynków.

Źródła:
http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/fontanny-na-pl-litewskim-beda-mialy-calodobowa-ochrone-ile-bedzie-kosztowalo-utrzymanie,n,1000196965.html
http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/raport-gus-jak-nam-sie-zyje-czy-ufamy-innym-ludziom,n,1000196886.html

17951654_2281814842042791_4724939202335096460_n

Reklamy


No Responses Yet to “Zastaw się, a postaw się – Fontanna w Lublinie za 700tys. zł rocznie”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: