98 rocznica wywalczenia praw wyborczych przez kobiety

29Sty17

Wszystkiego najlepszego panie i panowie z tej okazji. Dlaczego życzenia także dla panów? Bo dzięki kobietom mamy szersze spojrzenie na rzeczywistość.

Podczas dyskusji po projekcji filmu NiezłomneNiezłomne (polecam) dyskutanci zwrócili uwagę na konsultacje społeczne, które zyskują bardzo wiele, gdy biorą w nich udział reprezentanci różnych ról i płci.
Pełnienie różnych ról uczy nas rzeczywistości w innym kontekście. Rodzic pchający wózek dziecięcy, kobieta w szpilkach i deskorolkowiec to trzy różne role, co ich łączy? Dobrej jakości chodnik chociażby. Ale patrząc na nasze chodniki możemy śmiało zgadywać, że przy planowaniu i projektowaniu nikogo takiego nie było, przez co mamy kostkę brukową po której źle się chodzi i jeździ.

Co jeśli nie polityka zmienia naszą rzeczywistość? Chociaż samo wywalczenie praw wyborczych to niestety nie wszystko. Bo nie oznacza to automatycznie, że dana reprezentacja społeczna zostanie wybrana. Z takich czy innych powodów – a to m.in. uprzedzenia i stereotypy – a co możne je zniwelować? Może parytet?
W ostatnich wyborach do zarządu krajowego partii Razem parytet ochronił mężczyzn przed zmarginalizowaniem. Kobiet, które kandydowały i które zdobyły najwięcej głosów było więcej niż mężczyzn.

Uprzedzenia i stereotypy to jedna z największych przeszkód by różni ludzie, także z różnych mniejszości podejmowali działalność publiczną. Zdarza się, że kobiety są uważane za takie, które jakoby się nie nadają do sprawowania chociażby władzy. Dla niektórych niestety nie liczą się argumenty. Bardzo łatwo znaleźć badania, które mówią, że kobiety są lepiej wykształcone i bardziej kompetentne od mężczyzn, ale rzadko spotkamy kobiety podczas debaty medialnej, więc ten fakt będzie jeszcze długo docierał do społeczeństwa, a przecież wystarczy zobaczyć Ekspertki.org by wiedzieć kogo kompetentnego można poprosić o wypowiedź na dany temat.

Dla mnie ważne jest to by m.in. kobiety brały udział w kreowaniu naszej rzeczywistości, bo wg mnie to także racjonalizowanie wydatków publicznych. Program Orlików jest dla mnie przykładem męskiego punktu widzenia, bo też większość korzystająca z tych obiektów to mężczyźni. Podejrzewam, że gdyby kobiety współtworzyły program wsparcia sportu w Polsce to moglibyśmy mieć więcej n.p. basenów, gdzie udział płci jest porównywalny.

Reklamy


No Responses Yet to “98 rocznica wywalczenia praw wyborczych przez kobiety”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: