„Dzieci z tego nie będzie” Anna Gromada o roku z rodziną 500+

19Sty17

W 2013 roku było mniej miejsc we wszystkich żłobkach w Polsce niż siedzeń na Stadionie Narodowym. Gdy powiedziałam to kiedyś na konferencji, podszedł do mnie jeden z tych mających wpływ na politykę 50-letnich panów w garniturze i zapytał, dlaczego uważam miejsca na Stadionie Narodowym za mniej ważne od tych w żłobkach. Zrozumiałam, że zmiana nie nadejdzie szybko.

Pamiętajmy jednak, że ze żłobków – będących kluczowym elementem sieci wsparcia, która silnie wpływa na to, czy ludzie decydują się na kolejne dzieci – mogłyby korzystać także kobiety będące gospodyniami na pełen etat. Tak jest np. w Austrii. Czy nikt nie pomyślał o tym, że one też kiedyś chciałyby się wyspać? Co więcej, skoro tak wielu jest jedynaków, może warto rodzicom wskazywać, że to często właśnie w grupie rówieśniczej dziecko po raz pierwszy będzie musiało coś negocjować, podzielić się zabawką, nawiązać kontakt na równej stopie.

Nie potrafię uwierzyć w dobrą wolę „dzietnościową” ustawodawcy, który zlikwidował refundację in vitro, stosując bałamutny argument finansowy. Tymczasem program in vitro rocznie kosztował 277 razy mniej niż Rodzina 500+. Te wszystkie posunięcia znaczą, że rząd nie chce „więcej dzieci”, tylko więcej rodzin konkretnego typu.

Po czwarte, jeśli chodzi nam o pomoc ubogim, to dlaczego ustawiamy próg dochodowy na pierwsze dziecko tak nisko, że nie załapie się na niego nawet samotny rodzic na płacy minimalnej?

Mówiliśmy o tym, że wcześniejsza edukacja szkolna pomaga ubogim. A likwidacja gimnazjów i obecna reforma oświaty?

To już nawet nie jest „nieciągłość instytucji”. To erozja państwa dokonywana w rozgorączkowaniu godnym sejmików szlacheckich. W roku 2009 posyłamy sześciolatki do szkoły. W 2015 je zawracamy. W 1999 roku wprowadzamy gimnazja. W 2017 roku je likwidujemy. Ludzie już nawet nie widzą państwa, tylko tekturowe pomniki z jednej kadencji. Teraz podam w moim odczuciu najważniejszą daną związaną z programem Rodzina 500+. Zaledwie 35 procent tych, którzy dostają pieniądze na jedno dziecko i 39 procent tych, którzy je otrzymują na więcej dzieci, wierzy, że program będzie kontynuowany. Odpowiednio 49 procent i 47 procent sądzi, że zostanie wycofany.

Źródło: http://krytykapolityczna.pl/kraj/gromada-500-plus-ocena/

Reklamy


No Responses Yet to “„Dzieci z tego nie będzie” Anna Gromada o roku z rodziną 500+”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: