P jak prawo, P jak praca, P jak płaca, P jak 500+… Pięć przykazań opozycji

17Sty17

Po drugie, żeby poprawić sytuację pracowników i nie pozwolić na traktowanie ich przedmiotowo, trzeba zwiększyć uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole muszą stać się naprawdę niezapowiedziane, a kary za łamanie praw pracowniczych – dziś symboliczne – naliczane proporcjonalnie do wielkości firmy. W spółkach publicznych wprowadzimy zakaz wypłacania nagród zarządom ukaranym wcześniej za nieprzestrzeganie prawa pracy. Bez silnej Inspekcji Pracy, która walczy wspólnie z pracownikami o lepsze warunki zatrudnienia, nic się nie zmieni.

Politycy mają obowiązek mówić głośno o tych, którzy prawo łamią. Właśnie dlatego partia Razem protestowała przed filiami firmy Rafała Brzoski, który „sprzedał” pracowników spółce-krzakowi. Nagłaśniamy sprawę byłych pracowników Almy, którzy nie otrzymali wynagrodzenia. Wspieraliśmy pracowników Krowarzyw czy Polskiego Busa, którzy zostali zwolnieni za założenie związku zawodowego.

Dla osób zatrudnionych w takich miejscach jak pani Sylwia kluczowe jest wyeliminowanie patologii związanych z agencjami pracy tymczasowej. Nie może być tak, że pracownik, który w praktyce nie odchodzi od swojego stanowiska pracy, co pół roku dowiaduje się, że zatrudniany jest przez inną agencję. Wprowadzimy ograniczenia korzystania z pracy tymczasowej – tak, żeby rozwiązanie to służyło wyłącznie realizacji celów, dla których zostało stworzone, czyli ustrukturyzowaniu pracy sezonowej i dorywczej.

Dlatego jesteśmy tam, gdzie łamane są prawa pracownicze, gdzie oszukiwani i poniżani są ochroniarze, pracownicy sklepów, pielęgniarki. Sprzeciwiamy się obrażaniu ich przez władzę i ignorowaniu ich głosu przez media. Nagłaśniamy ich protesty, pomagamy im się organizować. Wiemy, że o prawa i godność trzeba walczyć, i chcemy, żeby pracownicy wiedzieli, że mogą w tej walce na nas liczyć.

Źródło: http://wyborcza.pl/7,75968,21241315,p-jak-prawo-p-jak-praca-p-jak-placa-p-jak-500-piec-przykazan.html

Reklamy


No Responses Yet to “P jak prawo, P jak praca, P jak płaca, P jak 500+… Pięć przykazań opozycji”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: