Lublin : przeobrażenia urbanistyczne 1815-1939 – Natalia Przesmycka

23Gru16

Na Krakowskim Przedmieściu położono pierwszy chodnik asfaltowy (1862).

Nowo oddany trakt [Lublin, Kurów, Puławy, Garwolin, Warszawa] umożliwił dotarcie do Warszawy dyliżansem w przeciągu 24 godzin. Dyliżanse kursowały daw razy dziennie.

Lublinianie spacerowali lub jeździli dorożkami na Sławinek, gdzie od 1819 r., wykorzystując występujące tu wody żelaziste utworzono zdrojowisko. W 1860 r. otwarto w nim zakład kąpielowy, który cieszył się dużą popularnością do lat 80. XIX w., kiedy to modne stało się uzdrowisko w Nałęczowie.

Dekret o ochronie lokatorów i zapobieganiu brakowi mieszkań z dnia 16 stycznia 1919 roku; Dz. P.P.P. nr 6, poz. 116; dekret określał maksymalną wysokość komornego w zależności od wielkości mieszkania i miasta. Dla miast przemysłowych, takich jak Warszawa, Pabianice, Łódź, Zgierz, cena mieszkań 1- i 2-pokojowych miała być obniżona o 20%, a dla 3- i 4- pokojowych o 10% w stosunku do ceny z czerwca 1914 r. Wysokość komornego dla mieszkań większych oraz dla wszystkich pozostałych miasta byłego Królestwa Kongresowego (w tym Lublina), nie mogły przekraczać czynszu ustalonego przez powyższą normę.

[…] urzędy mieszkaniowe miały prowadzić wykazy mieszkań wolnych w obrębie gminy i udostępniać je „publiczności”. Gospodarze domów mieli obowiązek zgłaszać mieszkania wolne i wynajęte, zaś właściwym urzędnikom polecono ich oględziny i opiekę nad mieszkaniami.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia Publicznego w Porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Robót Publicznych – Dz. U. R.P. 19.14, poz. 77. […] Działki budowlane miały zajmować taką powierzchnię terenu, aby przy nowych domach dało się założyć ogród.

Źródło: http://bc.pollub.pl/dlibra/docmetadata?id=1379

Reklamy


No Responses Yet to “Lublin : przeobrażenia urbanistyczne 1815-1939 – Natalia Przesmycka”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: