Zabija nas dym z kominów. Lubelskie kilkakrotnie przekracza normy

12Gru16

Lubelskie kilka razy przekracza dopuszczane normy dotyczące zawartości rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Największe, ponad pięciokrotne przekroczenie zanotowano w Białej Podlaskiej. Norma wynosi 1.
[…]
– W ubiegłym roku najniższe średnie roczne stężenie zanotowaliśmy w Lublinie – 2,78, a najwyższe w Białej Podlaskiej – 5,36. W porównaniu do 2014 roku obserwujemy jego wzrost w całym województwie.
[…]
Benzo(a)piren jest związkiem chemicznym o właściwościach rakotwórczych. Występuje w smole węglowej, dymie papierosowym, spalinach samochodowych oraz w atmosferze jako produkt niecałkowitego spalania.

Źródło: http://www.dziennikwschodni.pl/lubelskie/zabija-nas-dym-z-kominow-lubelskie-kilka-razy-przekracza-normy,n,1000191000.html

Jednym z jego najgroźniejszych składników jest rakotwórczy B[a]P (benzo(a)piren). 76 proc. jego emisji w Polsce powstaje w wyniku indywidualnego ogrzewania budynków. Zdaniem WHO żadne stężenie tego związku chemicznego nie jest bezpieczne dla zdrowia, dlatego zamiast normy organizacja określiła wartość, która zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu. W 2015 roku wszystkie stacje monitorujące jakość powietrza w Polsce odnotowały 40-krotność tej wartości.
[…]
W tegorocznym raporcie o zanieczyszczeniu powietrza w Europie WHO pojawiło się zestawienie 50 miast Unii Europejskiej, w których najgorzej się oddycha. Aż 33 z nich leżą w naszym kraju

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21075739,wyglada-przerazajaco-powinno-wdychamy-rakotworczy-benzo-a.html

Reklamy


One Response to “Zabija nas dym z kominów. Lubelskie kilkakrotnie przekracza normy”

  1. Reblogged this on Dziesiąta – dzielnica Lublina.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: