Genialni. Lwowska szkoła matematyczna – Mariusz Urbanek

22List16

Gorąco polecam tę książkę o pasjonatach, którzy zajmowali się matematyką. Mnie czytało się bardzo dobrze. Prosty tekst, same ciekawostki o matematykach, Lwowie, życiu w II Rzeczpospolitej oraz wcześniej i później w odniesieniu do życia bohaterów, a także z ich perspektywy.

Chciałoby się wziąć udział w jednym ze spotkań w Szkockiej, uczestniczyć w tym ferworze pomysłów i je rozumieć.

Ostatecznie [Ulam] jednak rozpoczął studia na Wydziale Ogólnym, bo na Elektrycznym wszystkie miejsca były już zajęte, a na mechanikę w pierwszym podejściu nie dostał się z powodu limitu miejsc dla Żydów.

O trzeciej nad ranem w niedzielę 22 czerwca 1941 roku Wehrmacht przekroczył granicę, która od września 1939 roku dzieliła polskie ziemie. Dla większości ludzi to był szok. Hitler do końca był w radzieckich gazetach przedstawiany jako wierny sojusznik Stalina, niedopuszczalne było nie tylko krytykowanie, ale nawet informowanie o sytuacji na terenach zajętych przez Niemców, a podawane przez brytyjskie radio pogłoski o konflikcie niemiecko-sowieckim wykpiwano. Gazety, które ukazały się z datą 22 czerwca, radziły jeszcze nawet, jak najprzyjemniej spędzić niedzielę za miastem. Mieszkańców miasta obudził warkot nadlatujących z zachodu samolotów i strzały artylerii przeciwlotniczej.
W następnym numerze gazet pisano już o Hitlerze w najgorszych słowach. „Nagle okazało się, że to on napadł na Polskę” – zanotował Steinhaus. Polacy z dnia na dzień przestali być podejrzani, ostrze rosyjskiej niechęci znów zwróciło się w stronę Ukraińców. Wzywano Polaków (kilka dni później zarządzono nawet mobilizację), żeby wstępowali do Armii Czerwonej, aby razem bić się z „faszystowskim najeźdźcą”, a Ukraińców aresztowano. Na ulicach dochodziło do potyczek Rosjan z ukraińskimi bojówkami, które natychmiast się pojawiły.

Hitleryzm wcale nie musi być specjalnością rasy germańskiej ani niemieckiej kultury. To zwyrodnienie etyczne, tryumf nihilizmu, postawienie się ponad zasadami, tradycją, może w sprzyjających warunkach dotknąć każdy naród. Ludzie dotąc niewidoczni, na pozór cisi, tłamszeni i lekceważeni, zaczynają marzyć o sile i władzy, której nigdy nie mieli, i nienawidzić tych, którzy ją mają. Najpierw chcą być tacy sami, jak oni, potem chcą zemsty za czasy, kiedy czuli się upokarzani.

Reklamy


No Responses Yet to “Genialni. Lwowska szkoła matematyczna – Mariusz Urbanek”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: