Słuchajcie populistów! Uważnie

09Sier16

To nie entuzjaści zapatrzeni w wodza decydują o oddawaniu władzy populistom, ale rozczarowani rządami dotychczasowych elit. Stąd m.in. różnica między zaufaniem, jakie ma Kaczyński a poparciem dla PiS. Gdy zwycięża populizm, nie populiści są zatem problemem, ale ich rywale.
Populizm dochodzi do władzy, kiedy wymieniające się u władzy elity nie są w stanie zahamować wzrostu egzystencjalnej niepewności odczuwanej przez dużą część społeczeństwa. Tak było przed II wojną i tak jest teraz. Mechanizm demokracji polega m.in. na tym, że gdy zachodzące zmiany przestają się ludziom podobać, to zmieniają władzę. Ale jeśli wymieniające się u władzy elity kontynuują tę samą politykę (jak na Zachodzie przez kilkadziesiąt lat), rozczarowanie władzą zamienia się w rozczarowanie systemem i elitą.

W Polsce jak mi się zdaje to rozczarowanie politykami obserwujemy niemal od początku III RP. Frekwencja wyborcza systematycznie spadała i ciągle rozczarowuje. Kolejne wybory w życiu wielu ludzi nic nie zmieniają, a skoro tak, to wielu ludzi nie głosuje. Politycy mają ułatwioną pracę; skoro wiedzą, że połowa Polaków i tak nie zagłosuje, muszą przekonać jedynie ćwierć części ludzi uprawnionych do głosowania – to oznacza po prostu, że wystarczy mniej pieniędzy przeznaczyć na reklamę wśród mniejszej liczby ludzi i gotowe.

Państwo Polskie pomaga coraz mniejszej liczbie ludzi, nie mając styczności z tym państwem ludzie nie są z nim związani. Od 1989 roku mieliśmy wtłaczane informacje, że mamy być indywidualistami i że niby jesteśmy kowalami własnego losu, a gdy nie mamy kontaktu z instytucjami publicznymi, nic innego nam nie pozostaje. Państwo przestaje być potrzebne.

Chcę wierzyć, że kolejne partie i kolejni politycy przejemą się jednak losem zwykłych ludzi i zechcą pomóc w codziennej egzystencji, która dla wielu jest zbyt ciężka do udźwignięcia. Wielu ludzi liczy na pomoc i ratunek przed niewolnictwem kredytowym.

Źródło: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1667976,1,dlaczego-wygrywaja-demagodzy-i-manipulanci.read

Reklamy


No Responses Yet to “Słuchajcie populistów! Uważnie”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: