Nie róbmy apolityki!

20Kwi16

Prawa kobiet są i zawsze były kwestią polityczną, a partia, która wygrała ostatnie wybory, właśnie nam to boleśnie udowadnia.

Nie chciałam martwić tej pani, ale podobnie jak wszystkie jesteśmy nagie pod ubraniem, wszystkie jesteśmy polityczne – kiedy demonstrujemy, podpisujemy petycje, komentujemy posty na facebooku… ale też wtedy, kiedy nie chodzimy na wybory, bo „przecież to nic nie zmieni”, i kiedy oczekujemy od organizacji politycznej, że będzie działać anonimowo, bo „godność kobiet, nasze życie, zdrowie i bezpieczeństwo to kwestia wartości, a nie polityki”, jak napisała Lidka Makowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej w komentarzu do zorganizowanego przez Razem protestu w Sopocie.

Zapomnieliśmy, że tym, co różni opcje polityczne, są właśnie wyznawane wartości i to wokół nich powinno się budować program. Gdyby partie częściej mówiły o wartościach, które im przyświecają i częściej angażowały się w demonstracje społeczne, wysyłając jasny sygnał, które kwestie są dla nich ważne, a które są im obojętne, nie potrzebowalibyśmy latarników wyborczych, żeby wiedzieć, do kogo jest nam blisko.

Apolityczność brzmi dobrze, ale oznacza, że złożenie projektu ustawy wymaga od nas stu tysięcy podpisów, czyli ogromnej pracy bardzo wielu osób. To samo może zrobić piętnaścioro posłów i posłanek. Nie zliczę, ile petycji podpisałam w tym roku, i cieszę się, że niektóre z nich osiągają poparcie rzędu dziesiątek tysięcy, ale to cały czas działanie, które najczęściej jest przez rządzących po prostu ignorowane. Oczywiście, można powiedzieć, że tak samo można zignorować inicjatywę 15 posłanek, ale tutaj przynajmniej nie płaci się za to tysiącami godzin czyjejś pracy społecznej. Wreszcie argument zasadniczy – jeśli chcemy, żeby kiedyś prawo aborcyjne zostało zliberalizowane, to w sejmie musi się znaleźć większość popierająca tę liberalizację. Nie załatwią tego za nas NGO-sy.

Angażujmy się, wymagajmy od partii, na które głosowaliśmy, żeby zabierały głos w ważnych dla nas sprawach. To nie jest czas na apolityczność.

Źródło: http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20160419/nie-robmy-apolityki

Reklamy


No Responses Yet to “Nie róbmy apolityki!”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: