Projekt Gdyńska – Warszawska, czyli pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej

15Kwi16

Prace wykończeniowe prowadzą w lokalu osoby, które wkrótce w nim zamieszkają. Pięciu panów pracuje pod nadzorem wykwalifikowanych budowlańców oraz przy wsparciu pracowników socjalnych. W akcję wykończenia mieszkania (również wyposażenia go w sprzęt AGD) włączyły się gdyńskie firmy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

Kiedy inni samorządowcy chwalą się tym, że otwierają kolejne schroniska dla bezdomnych, my robimy coś zupełnie odwrotnego. Staramy się schroniska likwidować. Kilka lat temu przeprowadziliśmy dużą akcję, która miała na celu, doprowadzenie do likwidacji Domu Samotnej Matki. Nie chcieliśmy, żeby panie, które wychowują dzieci, wychowywały je w warunkach placówki. W związku z tym Zespół do spraw osób bezdomnych gdyńskiego MOPS-u, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, pracowali, by doprowadzić do sytuacji, w której panie wynajęły mieszkania na rynku i przeprowadziły się tam z dziećmi. Obecnie mieszkają z dziećmi i funkcjonują samodzielnie, czasem ze wsparciem lub bez. Są gdyniankami, a ich dzieci wychowują się w domu, a nie w Domu Samotnej Matki. Tutaj filozofia jest podobna. Chcielibyśmy zaproponować taką formułę: Panowie przygotowują dla siebie lokum i będą tutaj mieszkać – mówi wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Kolejnym przykładem nowoczesnych metod wsparcia osób bezdomnych i uniezależniania ich od przebywania w schroniskach w naszym mieście jest „Plan Utrecht – mieszkanie zamiast schroniska”. Jego nazwa pochodzi od eksperymentu społecznego przeprowadzonego w Holandii. W ramach projektu osobom bezdomnym oraz tym, w stosunku do których wykonywana jest eksmisja, oferuje się wsparcie (także finansowe) w pozyskaniu i utrzymaniu wynajmowanego lokalu na otwartym rynku. W tej chwili w ramach „Planu Utrecht” mieszkania i pokoje na wolnym rynku wynajmuje blisko 80 osób.

Źródła:
http://www.mopsgdynia.pl/pl/1711-projekt-gdynska-warszawska-czyli-pomoc-dla-osob-w-trudnej-sytuacji-zyciowej

Reklamy


No Responses Yet to “Projekt Gdyńska – Warszawska, czyli pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: