Stanowisko dotyczące prawa do wystąpienia ze związku wyznaniowego

12Kwi16

[…]osoby, które już opuściły dany związek wyznaniowy spotykają się z odmową dokonania aktualizacji ich danych osobowych uzasadnioną wewnętrznymi przepisami wspólnoty. W takiej sytuacji, choć obywatelka lub obywatel twierdzą, że nie chcą już należeć do danego związku wyznaniowego, to związek ten oświadcza, że mimo to zamierza przetwarzać ich dane osobowe. Do niedawna na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych GIODO wydawał w takich przypadkach decyzje zobowiązujące związki wyznaniowe do dokonania aktualizacji danych. Wyroki NSA wydane w lutym 2016 roku sprawiły, że państwo polskie wycofało się z tej praktyki i dopuściło dalsze przetwarzanie przez związki wyznaniowe danych osobowych dotyczących ludzi, którzy się z nich wypisali.

Partia Razem sprzeciwia się takim naruszeniom swobody wyznania.

W szerszej perspektywie, problem wpływa też na dokładność publikowanych przez GUS danych statystycznych dotyczących wyznań, które są pozyskiwane często bezpośrednio od organizacji religijnych.

Partia Razem uważa, że uniemożliwienie wystąpienia ze związku wyznaniowego stanowi pogwałcenie konstytucyjnego prawa do wolności religijnej. W przypadku Kościoła Katolickiego jest to szczególnie kłopotliwe, bowiem większość jego członków została przyjęta we wczesnym dzieciństwie, w wieku uniemożliwiającym podjęcie samodzielnej decyzji o przyjęciu religii. Naszym zdaniem wewnętrzne reguły postępowania związków wyznaniowych, nie mogą być nadrzędne wobec obowiązującego w Polsce prawa powszechnego.

Partia Razem stwierdza, że pełna realizacja zasady wolności religijnej wymaga tego, by wszyscy mogli tak zmieniać swą przynależność do związków wyznaniowych, jak tego wymaga ich światopogląd lub sumienie.

Źródło: http://partiarazem.pl/stanowiska/stanowisko-dotyczace-prawa-wystapienia-ze-zwiazku-wyznaniowego/

pozdrawiam
Wasz apostata

Reklamy


No Responses Yet to “Stanowisko dotyczące prawa do wystąpienia ze związku wyznaniowego”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: