Łono Kaczyńskiego, czyli odwracanie uwagi

31Mar16

Nie twierdzę, że takie są jedyne przyczyny sukcesów PiS. Ale im bardziej się zajmujemy psychiką Kaczyńskiego, tym mniej potrafimy przyjrzeć się własnym błędom i opracować strategię naprawy.

Zamiast wnikać do głów polityków PiS, lepiej pomeblujmy trochę we własnych. Okazję daje raport „Outsourcing usług w instytucjach publicznych”, który jest dla polskich elit mocno wstydliwy. Badaczka Katarzyna Duda z zespołem przyjrzała się przetargom na usługi sprzątania i ochrony w urzędach, sądach i na uniwersytetach. A więc w miejscach, które powinny promieniować dobrymi wzorami. Tymczasem patologie kwitną właśnie tam. Pracownicy techniczni publicznych instytucji są przesuwani do firm zewnętrznych, pozbawiani etatów, składek emerytalnych, prawa do chorobowego, płatnych urlopów. Badacze rozmawiali z ludźmi odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy. „Jak pracownicy chcą sobie chorować, to niech znajdą pracodawcę, któremu to nie będzie przeszkadzać” – mówi osoba sprawująca kierownicze stanowisko na jednym z uniwersytetów. Tego typu myślenie jest normą, w postępowaniu przetargowym pewien urząd wojewódzki aż 10 punktów przyznaje za „kolor papieru toaletowego – biały” i zero punktów za zatrudnianie sprzątaczek na etatach. Inny pan dziekan nazywa swoją uczelnię „firmą”, którą musi „optymalizować”. W żadnej z publicznych instytucji cięcia nie objęły pensji szefów, ofiarami „taniego państwa” wszędzie zostawali pracownicy stojący w hierarchii najniżej: szeregowi urzędnicy, młodzi doktoranci, portierzy i sprzątaczki.

Możemy w obronie demokracji maszerować dzielnie co weekend, ale jeśli tak zachowuje się polska inteligencja (do której zaliczam kadrę zarządzającą), to, mówiąc brutalnie, mamy przerąbane. Duże grupy społeczne będą głosować na coraz większe polityczne kurioza choćby po to, żeby się odegrać za takie numery. Jak mówią na wiecach wyborcy Trumpa: „Chcemy pokazać środkowy palec elitom w Waszyngtonie i nie liczymy na nic więcej”.

Źródło: Łono Kaczyńskiego, czyli odwracanie uwagi, Grzegorz Sroczyński, Duży Format, Gazeta Wyborcza, 31 marca 2016 r., s. 24.

Reklamy


No Responses Yet to “Łono Kaczyńskiego, czyli odwracanie uwagi”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: