Dochód gwarantowany jako gwarancja wolności ekonomicznej?

16Lu16

The global movement against welfare affects women more than any other group, since women do the majority of caring labour, forcing them back into dependence on partners, primarily men, unless they are privately wealthy. Austerity and anti-welfarism are an attack on women’s independence under capitalism. This is why agitating for economic change, like the institution of a guaranteed minimum income, should be one of feminism’s core projects.

Faktycznie! O tym aspekcie wcześniej nie myślałem. Oprócz przemocy fizycznej istnieje jeszcze przemoc ekonomiczna, zależność. Kiedy nie mamy pieniędzy a jesteśmy w relacjach z innymi ludźmi (rodzicami, partnerami) możemy chcieć lub oczekiwać wsparcia finansowego, w ten sposób stajemy się zależni.

Bezwarunkowy dochód gwarantowany daje nam wolność ekonomiczną, po prostu. Możemy decydować o sobie. Chroni to osoby przed pozostawaniem w niezdrowych relacjach tylko z uwagi na brak środków do życia.

Taki dochód gwarantowany mógłby ułatwić osobom krzywdzonym w związkach decyzję o rezygnacji z danej relacji, o wolności.

Reklamy


One Response to “Dochód gwarantowany jako gwarancja wolności ekonomicznej?”

  1. 1 prawak

    Czyli jeżeli mamy pracę, wiążemy się z kimś kto ma pracę i nagle ją tracimy, tracimy również własne środki do życia… to nagle okazuje się, że osoba z którą się związaliśmy mimowolnie stosuje wobec nas przemoc ? Powtórzę… my tracimy pracę z własnej winy (bo jeśli jesteśmy dobrym pracownikiem to mądry pracodawca nas nie zwolni, lub szybko znajdziemy nową pracę), a według Ciebie stajemy się ofiarą naszego partnera, który nie wykonał żadnej aktywności…

    Wybacz brutalność, ale za takie twierdzenia powinno się kierować na badania psychiatryczne. Najlepiej nic nie robić, a w szczególności nie pracować jednocześnie będąc w związku, bo można wobec kogoś nagle stosować przemoc ekonomiczną!

    Nawet gdyby uznać, że ta teoria jest tfu! prawdziwa… to można by powiedzieć, że powinniśmy zapewniać każdemu mężczyźnie prawo do każdej kobiety jaka mu się podoba (i vice versa) – jak dochód gwarantowany to i sex gwarantowany – bo w przeciwnym wypadku ta osoba stała by się ofiarą przemocy „pożądaniowej”…

    jak to możliwe, że od pisania takich głupot nie schną Ci ręce


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: