Skończmy z epoką więźniów socjalnych

03Sty16

„W celu osiągnięcia korzyści majątkowej dokonał kradzieży 2 zupek błyskawicznych o łącznej wartości 4,58 zł”. „Dokonał kradzieży bułek o łącznej wartości 1,59 zł, czym działał na szkodę w/w marketu, działając przy tym w warunkach powrotu do recydywy”.

Na przykład w Lublinie skazani pracowali w domu pomocy społecznej, dzięki czemu uczyli się empatii i szacunku do osób starszych. Sprzyjało to również ich resocjalizacji. Przykładem, który zasługuje na szczególną uwagę, są Tychy. Tam blisko 70 proc. skazanych na grzywnę lub ograniczenie wolności odpracowuje swoją karę w formie prac społecznych. Jak udało się to osiągnąć? Właśnie dzięki dobrej współpracy sądu rejonowego i władz miasta. To także efekt wprowadzenia wielu istotnych zasad. Na przykład Tychy jako pierwsze w regionie dały możliwość odpracowania kary w weekendy, a także po godzinach pracy, umożliwiono również realizację tego typu kar osobom z niepełnosprawnością, co bynajmniej nie jest standardem w niektórych miastach. Tyscy kuratorzy starają się również, by każdy skazany trafił tam, gdzie najlepiej będzie mógł wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie. Mężczyzna, który na co dzień zajmował się systemami nagłośnieniowymi, w domu pomocy społecznej pomagał organizować m.in. wieczory kolęd. I nawet kiedy już odpracował swój wyrok, to nadal w okresie świąt przychodził i pomagał w tym bardzo ważnym dla pensjonariuszy wydarzeniu.

Zdarza się również, że skazani wykonują powierzoną im pracę z takim zaangażowaniem, iż w efekcie – już po odpracowaniu kary – zostają zatrudnieni na stałe. Kara zatem może stać się czasem również szansą na lepsze życie.

Zapomina się, że właśnie posiadanie pracy po opuszczeniu zakładu karnego jest jednym z ważniejszych czynników właściwej readaptacji społecznej. Niestety, wielu skazanym brakuje odpowiedniego wsparcia w tym strategicznym momencie życia, a to oznacza powrót na ścieżkę przestępstwa.

Znam przykrą historię rodziny, która w oczekiwaniu na lokal socjalny (w Lublinie kolejna 3-10lat) zajęła lokal na dziko. Gmina postanowiła uczynić z tych ludzi przestępców i skierowała sprawę do prokuratury, wyrok skazujący na grzywnę lub więzienie żywiciela rodziny. Przykre, prawda? Państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków (Konstytucja art. 75) i jeszcze czyni z ludzi przestępców. Ale to nie koniec. Rodzina nie może sobie pozwolić na rezygnację z pracy żywiciela, więc chce zapłacić grzywnę, ale nie ma z czego, więc co robią? Biorą chwilówkę i zamiast 1800PLN mają do zapłacenia 3600PLN. Polskie państwo aktualnie :/

Dlatego ważne jest by zająć się ludźmi w potrzebie, w komentarzach na Facebooku pojawił się przypadek, że ktoś popełnia przestępstwo celowo, by mieć gdzie przezimować. Według mnie lepiej opłacić z podatków lokal socjalny niż celę więzienną.

Źródło cytatów: http://www.rp.pl/Prawo-karne/301029951-Olkowicz-Skonczmy-z-epoka-wiezniow-socjalnych.html#ap-1

Reklamy


No Responses Yet to “Skończmy z epoką więźniów socjalnych”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: