500 zdań polskich – Jerzy Bralczyk

07Gru15

Książkę polecam (przede wszystkim, a może nawet wyłącznie) miłośnikom języka, zabawom językowym osobom, które od czasu lubią się pobawić dlaczego narzędnik a nie dopełniacz na ten przykład ;)

W latach trzydziestych zaprzeszłego wieku pewien emigrant z cesarstwa rosyjskiego, o którego narodowość spory wciąż się toczą, napisał w stolicy Francji poemat o Białorusi, nazywając ją Litwą. Jak to dobrze, że napisał go wierszem, i do tego po polsku.

s. 228

I mnie to, za przeproszeniem, wisi. Mówiąc bardziej elegancko, mam dystans. Przejawiam, powiedziałbym, daleko idącą powściągliwość wobec aktualnie postrzeganej rzeczywistości. Taka jest moja postawa.

s.21

„Socjalizm tak, wypaczenia nie” – tak naprawdę brzmiało hasło stoczniowców w 1980 roku. Wypaczenia – wiadomo, że nie. Wypaczenia nie mogą być dobre, z natury rzeczy i języka. Znaczy to, że socjalizm, prawdziwy, bez wypaczeń – jeszcze bardziej tak, bo wypaczenia oddalają od socjalizmu.

s.401

Wątpić to przywilej człowieka myślącego. „De omnibus debitandum”, czyli „wątpić o wszystkim”, mówił Kartezjusz cytowany potem chętnie przez Marksa, którego idee z kolei dla tak wielu były tak niewątpliwe, że wątpienie w nie mogli uznać za coś w rodzaju przestępstwa. Wyrażanie wątpliwości zdaje się jednak na ogół świadczyć o krytycznym umyśle, o większej wnikliwości. Dubito, ergo sum. s.376

Mało tu historii, mało informacji kiedy dane zdanie ktoś wypowiedział i dlaczego, co znaczy konkretne zdanie – to tak, bo to język wyraża.

Reklamy


No Responses Yet to “500 zdań polskich – Jerzy Bralczyk”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: