Do przyjaciół dziennikarzy [Sroczyński]

05List15

Szefowa MFW Christine Lagarde: „Marks przepowiedział, że kapitalizm zawiera w sobie przesłanki własnego zniszczenia poprzez gromadzenie kapitału w rękach garstki ludzi, co prowadzi do wielkich konfliktów i cyklicznych kryzysów. Dziś zaledwie 85 osób, które mogłyby się zmieścić w londyńskim autobusie, zarządza takim bogactwem jak połowa ludzkości, czyli 3,5 miliarda osób. Słychać dźwięk budzika”.

Główny ekonomista Banku Światowego Kaushik Basu: „Mamy twarde dane pokazujące, że światowy wzrost gospodarczy został spowolniony przez rosnące nierówności. Jedni rodzą się szokująco biedni, a drudzy szokująco bogaci. Takiej różnicy bogactwa między ludźmi, którzy są od dwóch dni na świecie, nie da się sprawiedliwie uzasadnić. Podatek spadkowy [od wielkich fortun – przyp. mój] stoi na straży publicznej moralności”.

Prezydent USA Barack Obama: „Politykę opanowały potężne interesy. Angażowano armię lobbystów, by udowodnić, że wzrost płac i opodatkowanie bogatych stanowi zamach na zdrowe zasady ekonomii. Tłumaczono, że nierówności są ceną wzrostu gospodarczego, że chciwość jest dobra. Niektórzy praktykowali starą politykę podziałów, wmawiając klasie średniej ów wielki fałsz, że ich ciężko zarobione dolary są rozdawane oszustom wyłudzającym zasiłki. Musimy rozpalić na nowo ducha solidarności”.

Źródło: http://wyborcza.pl/duzyformat/1,148347,19136747,do-przyjaciol-dziennikarzy-sroczynski.html

Reklamy


No Responses Yet to “Do przyjaciół dziennikarzy [Sroczyński]”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: