Socjalizm a komunizm

02Paźdź15

Ruch socjalistyczny jest wytworem ustroju kapitalistycznego, który przynosząc i rozpowszechniając maszynową technikę wytwarzania, powołał zarazem do życia klasę robotniczą, rosnącą w siłę i liczbę. Dzięki rozwojowi nowoczesnych sił wytwórczych, po raz pierwszy w dziejach świata powstała możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych wszystkich ludzi i udostępnienia im całego dorobku duchowego ludzkości. Aby to osiągnąć, trzeba jednak zastąpić ustrój kapitalistyczny, w którym celem produkcji jest zysk jednostek – ustrojem socjalistycznym, w którym celem produkcji będzie zaspokojenie potrzeb wszystkich ludzi bez żadnego wyjątku. W ten sposób ruch socjalistyczny wziął na siebie zadanie urzeczywistnienia równości i sprawiedliwości społecznej.

Bolszewizm był tedy od swych początków antydemokratyczny. Wprawdzie Lenin głosząc „dyktaturę proletariatu” powoływał się na Marksa, ale Marks jako przykład dyktatury proletariatu wskazywał gminę (komunę) paryską z roku 1871, w której swobodnie działały różne partie i w której odbywały się swobodne wybory. Lenin natomiast głosił rządy jednej tylko partii, monopolistycznej i scentralizowanej, „partii nowego typu”.

Okres totalizmu faszystowskiego i komunistycznego uwypuklił socjalistom znaczenie respektu podstawowych praw człowieka, dla wierzeń religijnych, dla życia rodzinnego itd. Leon Blum w swej książce „Na miarę człowieka”, pisanej w niemieckim obozie koncentracyjnym, a wydanej drukiem w Paryżu w roku 1945, doszedł do przekonania, że „natura celu jest wszystkim”. Natura socjalistycznego celu była i jest demokratyczna i humanistyczna , głęboko ludzka. Tak więc socjalizm dojrzał i wykrystalizował swe oblicze, wrogie wszelkiemu totalizmowi.

W dzisiejszym stanie rzeczy komunizmu w ogóle nie można uważać ani za socjalizm, ani za następny po socjalizmie etap rozwoju społecznego. Komunizm jest potworną karykaturą socjalizmu, jest jego zaprzeczeniem.

Socjaliści polscy przelewali swą krew i składali swe życia, broniąc praw Polski do niepodległego bytu w czasie sowieckiego najazdu w roku 1920.

Źródło: http://lewicowo.pl/socjalizm-a-komunizm/

Reklamy


No Responses Yet to “Socjalizm a komunizm”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: