Partia Razem chce sprawiedliwych podatków

30Wrz15

Dziś przed siedzibą Getin Banku członkowie RAZEM przedstawili mechanizm, przy pomocy którego wielkie polskie firmy omijają fiskusa i unikają płacenia podatków w Polsce. Na tle grafiki przedstawiającej „labirynt Czarneckiego” – sieć spółek należących do właściciela Getin Banku – Jarosław Soja opisał tzw. „manewr na podział z wydzieleniem”.

– Mechanizm nie jest skomplikowany. Przy pomocy podziału spółek-córek firmy tworzą sztucznie tzw. „tarczę podatkową”, dzięki której mogą latami obniżać płacony podatek. Cała ta operacja jest niestety w Polsce legalna, a firmy wręcz przechwalają się przed inwestorami, że stosują ten trick. Wszystko dlatego, że w ustawie o CIT brakuje jednego zdania – powiedział Jarosław Soja, ekspert podatkowy RAZEM.

Przedstawiciele RAZEM przedstawili projekt zmian w ustawie, który likwiduje opisywaną dziurę w systemie podatkowym. RAZEM chce zmiany artykułu 16 ust. 1 w ustawie CIT, aby ukrócić proceder sztucznego pompowania straty podatkowej. Po wprowadzeniu zmiany sprzedaż tzw. „wehikułu optymalizacyjnego” będzie generować realną, a nie sztucznie zawyżoną wycenę straty podatkowej. Dzięki temu opisywany trick podatkowy przestanie działać.

RAZEM chce także wprowadzenia klauzuli beneficial owner (zasady „płaci ten, kto zarabia”) do polskiego prawa podatkowego. Implementacja tych przepisów unijnych do polskiego prawa pozwoli na znaczące ograniczenia procederu unikania opodatkowania.

– Na manewrach podatkowych korporacji Polska traci olbrzymie pieniądze. W ostatnich dniach media doniosły o raportach, które szacują dziurę w CIT na sumy od 10 do nawet 46 miliardów złotych. Ta ostatnia liczba, opublikowana przez Gazetę Wyborczą, pochodzi od ekspertów Komisji Europejskiej. To trzydzieści razy więcej, niż wydajemy w całym kraju na przedszkola. To właśnie te pieniądze, których brakuje później na szkoły, porządną opiekę lekarską czy budownictwo komunalne – mówił Maciej Konieczny z RAZEM.

Ja płacę podatki, Ty płacisz podatki, a wielkie firmy i korporacje nie płacą, to jest niesprawiedliwe. Podatki to są nasze drogi, szkoły, szpitale, kolej i elektrownie, to jest bezpieczeństwo dzieki Policji i Sądom oraz Straży Pożarnej.

Program wyborczy partii Razem.

PS polecam lekturę programu wyborczego partii Razem, na stronie partii można zapoznać się z sylwetkami kandydatów. Jeśli nie wiecie kogo moglibyście poprzeć polecam porównywarkę poglądów na portalu MamPrawoWiedziec.pl

Reklamy


No Responses Yet to “Partia Razem chce sprawiedliwych podatków”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: