Bunt polskiego biznesu przeciwko przywilejom zagranicznych inwestorów. Zobaczyli, ile dopłat dostają obce firmy

15Wrz15

General Motors, Volkswagen i Michelin przez najbliższe lata nie zapłacą w Polsce ani złotówki podatku dochodowego. Hiszpański inwestor dostanie 16 mln za stworzenie 100 miejsc pracy przy tokarkach.

A może by tak równe warunki dla wszystkich? Tak na początek. Bez specjalnych stref ekonomicznych.

Takim samym szantażem posłużyła się przecież firma Michelin, która w zamian za utworzenie nowego działu fabryki opon w Olsztynie żądała 40 mln zł grantu rządowego. Francuzi grozili, że w przypadku niekorzystnej decyzji mogą ograniczyć interesy w Polsce. W prezencie otrzymali prawo do stworzenia i „zamieszkania” w specjalnej strefie ekonomicznej, co oznacza zwolnienie z podatku dochodowego. Takie „kreatywne” targi dotyczyły największego producenta opon w Europie, który we Francji bez protestów płaci podatek od 2 miliardów euro zysku.

Pod pretekstem rozszerzenia asortymentu produkowanych pralek i lodówek Samsung dostanie z naszych kieszeni 17 mln zł. Zakłada to umowa o wsparciu w 2016 roku rządowym grantem inwestycji w rozbudowę fabryki AGD we Wronkach, należącej do koreańskiego giganta. W zamian korporacja zobowiązuje się stworzyć… 251 miejsc pracy w tym 15 dla osób z wyższym wykształceniem. Reszta może skręcać obudowy. Przy dofinansowaniu prawie 68 tys. zł na głowę, każdy z nowo zatrudnionych pracowników mógłby przez rok otrzymywać 5600 zł wynagrodzenia miesięcznie. Ciekawe, jak będzie wyglądać to przy wypłacie.

Mit o korzyściach z kupowania miejsc pracy obala raport firmy doradczej EY. Według ekspertów, z 167 tys. miejsc pracy stworzonych w polskich strefach ekonomicznych utrzymanych zostało 58 tys. – prawie dwie trzecie etatów przeminęła, gdy skończyły się przywileje podatkowe.

Ciężko o normalność w Polsce. Obyśmy w wyborach dali powiedzieli głośno o co nam chodzi. Mam nadzieję, że Razem dostanie się do Sejmu i będziemy mogli mówić głośno o firmach, które nie płacą podatków, a korzystają z publicznych zasobów.

Źródło: http://natemat.pl/153957,chcemy-pieniedzy-jaguara-bunt-polskiego-biznesu-przeciwko-przywilejom-zagranicznych-inwestorow

Reklamy


No Responses Yet to “Bunt polskiego biznesu przeciwko przywilejom zagranicznych inwestorów. Zobaczyli, ile dopłat dostają obce firmy”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: