Szczęśliwy jak wiking. Wolny rynek nie musi oznaczać nierówności

15Sier15

Wszystkie kraje nordyckie zaczynały od tego, co nasi politycy nazywają pogardliwie „równym dzieleniem biedy”. Dopiero po kilkudziesięciu latach mogli przejść do tego, co szwedzki premier Tage Erlander w 1946 r. nazwał czasem zbierania owoców.

Nawet wtedy tych owoców nie było zbyt wiele. Szwecja dopiero w 1973 r. prześcignęła Stany Zjednoczone pod względem PKB na głowę mieszkańca. A jednak w tym samym roku kończyła realizowany od dziesięciu lat „Miljonprogrammet”, czyli program budowy miliona tanich mieszkań, dzięki czemu w sektorze komercyjnym i na rynku wtórnym ceny nie poszybowały w kosmos jak przez ostatnie kilkanaście lat w Polsce.

Przy okazji publiczny program poza rozwiązaniem problemu miliona rodzin przyniósł fortunę biznesmenom. Milion mieszkań to przecież milion sof z Ikei i odkurzaczy Electrolux, a także milion łazienek, w których ktoś musi ułożyć kafelki.

„Nowych mieszczan” było na to wszystko stać, bo nie mieli na głowie kredytu hipotecznego. Dlatego mimo wysokich podatków tamtejsi biznesmeni też są zadowoleni z „modelu nordyckiego”.

Islandczycy pozwolili bankom zbankrutować, ich szefowie dostali surowe wyroki – do 4,5 lat więzienia – a premiera postawiono przed Trybunałem Stanu za zaniedbanie obowiązków. To oczywiście spowodowało krótkotrwałą zapaść parametrów makroekonomicznych – ale po pierwsze, tego domagali się obywatele, a po drugie, kryzys trwał dość krótko. Od 2012 r. Islandia znów jest na plusie.

W Skandynawii, owszem, często się wtrąca. Ale to działa w obie strony. Obywatele są wręcz zachęcani do wtrącania się w sprawy państwa, zarówno w sprawach dużych – przykładem islandzkie referenda po kryzysie – jak i stosunkowo małych, w rodzaju gorącej debaty, czy rowerzystów należy objąć obowiązkiem jeżdżenia w kaskach.

Źródło: http://wyborcza.pl/magazyn/1,147627,18553674,szczesliwy-jak-wiking.html

Reklamy


No Responses Yet to “Szczęśliwy jak wiking. Wolny rynek nie musi oznaczać nierówności”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: