Grecja ofiarą wojny, w której polityka stała się narzędziem świata finansów

02Lip15

U schyłku XX w. Francis Fukuyama zasłynął między innymi tezą, że wojna (w sensie militarnym) stała się narzędziem przestarzałym, rolę pól bitewnych przejęły giełdowe parkiety, generałów zastąpili finansiści, a miejsce ludności i terytorium zajęli konsumenci i rynki.

Wszyscy – od Greków, po MFW i Niemców – liczyli, że jakoś to będzie. Bo wszyscy na tym dobrze zarabiali. Najwięcej zarabiali Niemcy, bo to głównie ich firmy po wprowadzeniu euro zdobyły grecki rynek i greckich konsumentów kosztem greckich przedsiębiorstw. Miał też w tym greckim torcie swój udział niemiecki fiskus zbierający od niemieckich przedsiębiorstw podatki, które tracił grecki fiskus. Inne gospodarki europejskiego Zachodu też się trochę na Grekach pożywiły. Doskonale zarobił również globalny sektor finansowy, obracając „bezpiecznymi” greckimi obligacjami. Gdyby greckie obligacje nie były denominowane w euro, Grecy nie mogliby ich aż tyle wyemitować i zarobek byłby nieporównanie mniejszy.

Gdyby Angela Merkel chciała być wobec niemieckich wyborców uczciwa, powinna im powiedzieć, że w permanentnej wojnie gospodarczej potężna niemiecka gospodarka przypuściła zmasowany atak na słabiutką gospodarkę grecką i narzuciła Grecji zawyżony (jak na możliwości Greków) kurs walutowy, który zniszczył jej eksport, a Niemcom przyniósł lata prosperity. Powinna swoim rodakom powiedzieć, że Grekom należą się za tę wojnę reparacje nie tylko dlatego, że ponieśli straty, ale przede wszystkim dlatego, żeby Niemcy nie ponieśli gigantycznych strat.

W populistycznej konwencji żaden europejski polityk nie może dziś swoim wyborcom powiedzieć, że Grecy zapłacili już gigantyczną cenę za przystąpienie do źle skonstruowanego euro i za posłuszeństwo wobec narzuconych przez „trojkę” błędnych programów reform, które greckie PKB zmniejszyły o dwadzieścia procent. A zwłaszcza nie można powiedzieć, że inni zarobili na tym ogromne pieniądze i teraz powinni je przynajmniej częściowo oddać.

Źródło: http://zakowski.blog.polityka.pl/2015/06/30/grecja-ofiara-wojny-w-ktorej-polityka-stala-sie-narzedziem-swiata-finansow/

Reklamy


No Responses Yet to “Grecja ofiarą wojny, w której polityka stała się narzędziem świata finansów”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: