Jesteśmy partią prekariatu

10Czer15

To nie wiek nas łączy, tylko sytuacja na rynku pracy. Dwudziestolatek na śmieciówce w call-center świetnie rozumie się z pielęgniarką wypchniętą na kontrakt czy z ochroniarzem, któremu notorycznie nie wypłaca się wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny.

To człowiek, który jest niepewny jutra, ponieważ jego pensja nie pozwala mu przeżyć do pierwszego, jego praca
jest niestabilna i w każdej chwili może znaleźć się na bruku. Prekariat to nie tylko mężczyźni i kobiety zatrudnieni na śmieciówkach. To wszyscy ci, którzy przez słabość związków zawodowych i wymierzoną przeciwko pracownikom politykę państwa nie mają żadnej ochrony […]

Po prostu dorosło pokolenie, które na własnym życiorysie przekonało się, że bajka o indywidualnym sukcesie opartym na ciężkiej pracy jest właśnie – bajką. W podstawówce mówili nam, żebyśmy poszli do jak najlepszego gimnazjum; w gimnazjum chodziło o jak najbardziej prestiżowe liceum; a liceum to już przepustka do 5 lat studiów i wymarzonej przyszłości. Coś się nie udało, już na studiach musieliśmy częstokroć pracować, żeby związać koniec z końcem. A po otrzymaniu dyplomu magistra okazało się, że całą kolorową przyszłość szlag trafił. Jedyne, co ma w ofercie rynek, to śmieciowe zatrudnienie. Państwo skapitulowało i mówi otwarcie: radźcie sobie sami.

Zresztą to symbolicznie było widać na konwencji założycielskiej Nowoczesnej PL. Kto wystąpił w roli gości honorowych? Milioner Brzoska, znany z miłości do cypryjskiego fiskusa i zatrudniania pracowników na umowach śmieciowych za głodowe stawki. A na deser – prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz, sprawny menedżer, który chce biedaków eksmitować na bruk bez prawa do lokalu zastępczego. Jeśli tak ma wyglądać to sprawne, nowoczesne państwo – to my za taką sprawność dziękujemy. Nasza nowoczesność wygląda inaczej. Chcemy Polski, w której ludzie są ważniejsi niż zyski, Polski, która nagradza troskę o dobro wspólne, a nie chciwość.

Źródło: http://jagiellonski24.pl/2015/06/08/baran-jestesmy-partia-prekariatu/

GUS:
2,8 mln Polaków żyło w 2014 r. w skrajnym ubóstwie(7,4 proc.)
Na zbliżonym poziomie utrzymał się też zasięg ubóstwa ustawowego, czyli kwalifikującego do interwencji socjalnej (jednoosobowe gospodarstwo – 542 zł, czteroosobowe – 1824 zł) – 12,2 proc.
16,2 proc. osób żyje w tzw. „ubustwie relatywnym”.

Źródło: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/gus-2-8-mln-polakow-zylo-w-2014-r-w-skrajnym-ubostwie/t8vf9q?utm_source=fb&utm_medium=fb_detal&utm_campaign=podziel_sie

Reklamy


No Responses Yet to “Jesteśmy partią prekariatu”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: