Lewicowe i prawicowe przesądy polityczne

26Maj15

Polska lewica cierpi na dwie główne choroby, które ją zmarginalizowały. Pierwszą jest obsesja obyczajowa, czyli ogromne przewartościowanie tematyki obyczajowej, kosztem ekonomicznej. Problemem mas są problemy ekonomiczne. Problemy obyczajowe dotyczą zdecydowanej mniejszości, na ogół z klasy średniej. Obyczajówka skutecznie oderwała lewicę od realnego kontaktu z problemami społeczeństwa. Z choroby tej lewica zaczyna się leczyć, przywracając powoli tematykę ekonomiczną do rangi priorytetu.

Drugą chorobą na którą cierpi lewica bardziej skupiona na ekonomii jest obsesyjny resentymentalizm. Walka o poprawę sytuacji słabych ma się dokonywać przez bezwzględną walkę z silnymi i średnio silnymi. Lewica ta więc nie tyle koncentruje się na dyskutowaniu kwestii socjalnych, co na walce z przedsiębiorcami. Jest to nic innego jak krytykowany przez tę lewicę czysty korwinizm au rebours. Według mnie walka ze związkowcami w wykonaniu korwinistów jest dokładnie tą samą chorobą co namiętna walka o jak największe podatki i obciążenia dla przedsiębiorców. Obie obsesje są anachronizmem cywilizacyjnym.

Twierdzenie, że zasadniczy konflikt interesów przebiega między robotnikami a przedsiębiorcami jest naiwnym anachronizmem, którego kurczowo trzymają się obie strony uczepione dziewiętnastowiecznego marksizmu i kapitalizmu. Dziś najbardziej nas drenuje neokolonializm, czyli ponadnarodowe koncerny.

Dzisięć lat w Unii nie wytworzyło silnych ośrodków polskiego kapitału, dlatego trzeba wyhamować dalsze otwieranie naszego rynku i odbudować kraj, by można było stawać do globalnej konkurencji.

Źródło: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9845

Reklamy


One Response to “Lewicowe i prawicowe przesądy polityczne”

  1. 1 Groszka

    Żeby dać biednym trzeba zabrać bogatym. I odwrotnie. Inaczej się nie da.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: