Optyczna większość

20Maj15

Zaczęły wyłaniać się też zręby kultury organizacyjnej Razem. Na ekranie był wyświetlony zegar który dyscyplinował prezentujących konkretne poprawki albo przedstawiających argumenty za i przeciw do wypowiedzi nie dłuższych niż minutę. Mówcy „za” ustawiali się w jednym rzędzie, a ci co byli „przeciw” stali z drugiej strony. Gdy ktoś zgadzał się z tym, co mówiła osoba przy mikrofonie, to zamiast klaskać wykonywał gest (wymyślony podczas protestów Occupy) podobny do wkręcania żarówki – dzięki temu bez zbędnego hałasu można było szybko zorientować się, które z postulatów mają większą a które mniejszą akceptację.

Ciekaw jestem jak wygląda taka dyskusja.

Zwyciężyło ostatecznie przeświadczenie, że wyborcy to wcale nie „ciemny lud” który wszystko kupi, ale ludzie do których przemawiają racjonalne argumenty. Casus Krakowa, gdzie w ciągu niespełna pół roku dzięki fenomenalnej kampanii społecznej, 80% zwolenników organizacji zimowej olimpiady zamieniło się w 80% przeciwników, pokazuje, że jest to absolutnie możliwe. Wystarczy tylko odnieść się do tej codzienności, której nie ma ani w serialach ani której nie znają współcześni politycy („niektórzy pytają, czy będziemy iść do wyborów z Ryszardem Kaliszem – ale co nas może łączyć z człowiekiem, który twierdzi, że kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie to śmieszne pieniądze?” – pytał retorycznie jeden z mówców). Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że Razem uważa się za partię większości. Nie radykalnego centrum – ale właśnie tej optycznej większości, którą każdy z nas na co dzień widzi w autobusie, w kolejce do lekarza, czy podczas zakupów w Biedronce. I która w końcu dojrzała samą siebie.

Kruszenie tego betonu dokonuje się w tej chwili globalnie – Yanis Varoufakis (minister finansów Grecji) na przykład potrafi milionom widzów Sky News przeciwstawić mądrość ludową radykalnego centrum („niespłacanie długów jest niemoralne”) odwołaniem się do lewicowego zdrowego rozsądku (czy osobie która zalega z czynszem dalibyście kartę kredytową aby spłaciła zaległości)?

Źródło: http://publica.pl/teksty/optyczna-wiekszosc-51653.html

Reklamy


No Responses Yet to “Optyczna większość”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: