Ciekawostki ekonomiczne: podatek progresywny

20Kwi15

Z lekcji przedsiębiorczości nie pamiętam informacji o podatku progresywnym, ale śledząc pomysły gospodarcze warto się dowiedzieć lub sobie przypomnieć.

Kiedy mówimy o podatku dla osób więcej zarabiających, którzy przekraczają jakiś kolejny próg zarobków to do wysokości danego progu rozliczają się według stawki dla tego progu, a przekraczając ten próg rozliczają się w dwóch stawkach, w pierwszej do danej kwoty i w kolejnej od nadwyżki, a nie od całości dochodów.

Przykład

Zakładamy, że skala podatkowa przewiduje dwa przedziały dochodowe (a więc jeden próg) i następujące przypisane do nich stawki opodatkowania:

0 zł – 30.000 zł – opodatkowane stawką 20%
ponad 30.000 zł – opodatkowane stawką 50%

Podatnik A uzyskał w roku podatkowym dochód w wysokości 25.000 zł. Całość jego dochodu mieści się w pierwszym przedziale dochodowym, zatem nie przekroczył on progu podatkowego. Cały jego dochód zostanie opodatkowany stawką 20%, zatem wymiar podatku (należna kwota podatku) wyniesie 5.000 zł.

Podatnik B uzyskał w tym samym roku podatkowym dochód w wysokości 40.000 zł. Przekroczył on zatem próg podatkowy i w stosunku do niego będą zastosowane różne stawki opodatkowania. 30.000 zł z jego dochodu zostanie opodatkowane stawką 20%, natomiast nadwyżka jego dochodu nad kwotą progu podatkowego zostanie opodatkowana stawką 50%.

30.000 zł x 20% = 6.000 zł
10.000 zł x 50% = 5.000 zł

Podatnik B zapłaci w sumie 11.000 zł podatku. Część jego dochodu została opodatkowana mniejszą, a część większą stawką opodatkowania. Efektywna stawka opodatkowania wyniosła w tym przypadku 27,50%:

11.000 zł / 40.000 zł = 27,5%

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_progresywny

Reklamy


No Responses Yet to “Ciekawostki ekonomiczne: podatek progresywny”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: