Wybory prezydenckie – moja kandydatka

15Mar15

Kandydatka, którą popieram chce bardziej demokratycznego państwa, w którym zabezpieczone będą prawa socjalne i ekonomiczne obywatelek i obywateli, a oni sami będą mieli większy wpływ na decyzje polityków. Szansy dla polskiej gospodarki upatruje w szybkim przejściu na prosumenckie, odnawialne źródła energii, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju i wygenerują nowe miejsca pracy, jednocześnie chroniąc środowisko i klimat. Częścią tej strategii będzie również podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Jako posłanka głosowała:

  • przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego,

  • za ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej,

  • za nowelizacją ustawy o równym traktowaniu,

  • za podwyższeniem kwoty wolnej od podatku,

  • przeciw zmianom umożliwiającym ubój rytualny,

  • za prosumenckimi zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii,

  • przeciw deregulacji czasu pracy prowadzącej do odbierania praw pracowniczych,

  • przeciw finansowaniu z budżetu państwa inwestycji Kościoła katolickiego.

Kandydatka zamierza również walczyć z wyprowadzaniem zysków do rajów podatkowych przez międzynarodowe korporacje, które teraz korzystają z ulg i możliwości optymalizacji podatkowej, nie dokładając się proporcjonalnie do wspólnego budżetu, i jednocześnie płacąc grosze swoim polskim pracownikom.

Kandydatka uważa, że powinniśmy dążyć do jak najszybszego przestawienia kraju na energię odnawialną. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa: energetyka odnawialna to niezależność od zewnętrznych dostawców. Poza tym transformacja w kierunku zielonej energii to także impuls rozwojowy dla gospodarki, nowe miejsca pracy i bardziej zasobne portfele Polek i Polaków. I wreszcie, to także czystsze, wolne od smogu powietrze.

Kolejnym filarem programu jest naprawa demokracji. Najważniejszy postulat w tym obszarze to wprowadzenie obowiązku rozpisywania referendum przez organy państwa, jeśli pod wnioskiem o nie podpisze się co najmniej 100 tys. osób. Wynik takiego referendum byłby wiążący dla władz.

W sprawach międzynarodowych najważniejszym zadaniem prezydenta będzie powstrzymanie transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego, znanego szerzej jako TTIP. Umowa ta nie przyniesie polskiej gospodarce oczekiwanych korzyści. Zaszkodzi natomiast demokracji, ponieważ zawarte w niej zapisy o arbitrażu inwestycyjnym i współpracy regulacyjnej między UE i USA ograniczą swobodę stanowienia prawa przez parlamenty poszczególnych krajów UE. Co więcej, zapisy umowy wzmocnią pozycję międzynarodowych koncernów kosztem praw pracowniczych, ochrony konsumentów i ochrony środowiska.

W Sejmie pełni funkcje wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, przewodniczącej Zespołu Parlamentarnego Zrównoważonego Rozwoju Społecznego „Społeczeństwo FAIR”, przewodniczącej Zespołu Parlamentarnego Równości Kobiet i Mężczyzn, wiceprzewodniczącej Parlamentarnej Grupy Kobiet i wiceprzewodniczącej Parlamentarnego Zespołu Związkowego oraz jest członkinią sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Poza parlamentem Anna Grodzka jest od dawna aktywną działaczką społeczną. Jest członkinią Rady Fundacji Trans-Fuzja, działającej na rzecz osób transpłciowych, oraz LGBT Business Forum, których była współzałożycielką. Jest także członkinią Rady Fundacji Zielony Instytut i GLOBE International oraz Rady Programowej Kongresu Kobiet. Była współzałożycielką Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społecznego „Społeczeństwo FAIR”, a także wiceprzewodniczącą Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania przy Prezydencie m.st. Warszawy. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi. Jest Laureatką corocznej nagrody Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej „Okularów Równości”, którą otrzymała w 2012 roku.

Reklamy


No Responses Yet to “Wybory prezydenckie – moja kandydatka”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: