Do zmiany polityki przestrzennej potrzeba katastrofy

22Sty15

Największą tragedią jest dla mnie to, że ten rozrost wyprzedził planowanie i wymknął się spod publicznego nadzoru. Ten sam strumień kapitału można było skierować na zabudowę wolnych terenów w mieście, na rewitalizację starszej zabudowy. Ale trafił na przedmieścia i całe nowe pokolenie wyrasta tam bez dostępu do usług publicznych. To bardzo niebezpieczne, ponieważ może powodować utratę poczucia wspólnoty. Jeśli – poza jezdnią, nie zawsze dobrej jakości – nie korzysta się z żadnej publicznej infrastruktury, to brakuje powodu do tego, żeby płacić podatki. Skoro i tak wszystko musisz załatwić sam, to po co to robić? Prywatna opiekunka, prywatna ochrona – bo policja rzekomo nie dojedzie – prywatna służba zdrowia, bo na publiczną nie ma co liczyć, własny samochód, bo autobus jest co godzinę, a chodnika nie ma. Wyrasta całe nowe pokolenie, którego życie jest sprywatyzowane. To na dłuższą metę może mieć poważne skutki społeczne.

Chodzi o pieniądze – gdy wziąć pod uwagę, że do komunikacji każdy podatnik dopłaca (czy nią jeździ czy nie), okaże się jeszcze tańsza, i o zdrowie – warto wysiąść z samochodu i wymusić na sobie trochę spaceru.

Posługuję się tym argumentem na poważnie, bo chodzenie nic nie kosztuje, a pozwala zachować minimum kondycji. Absurdalne jest to, że ludzie nie ruszają się zupełnie i wsiadają do samochodu po to, żeby na siłowni pojeździć w miejscu na rowerku.

Dobrze jest uczyć się na błędach innych. Wiele z nich już powtórzyliśmy, jednak można uniknąć kolejnych albo przyspieszyć proces rozwiązywania błędów dzięki tej książkę. Ona otwiera oczy na miasto. Wiele osób, które ją przeczytało, mówi mi, że zupełnie inaczej rozumie swoje otoczenie. Jane Jacobs uczy nas widzieć miasto z bardzo przyziemnej, niedoktrynalnej perspektywy.

Z poziomu chodnika.

Tak! Bo chodnik i ulica to kluczowe pojęcia w tej książce. Jane Jacobs przekonuje, że kluczem do sprawnie działającego miasta jest dobrze działająca przestrzeń ulicy.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/grzegorz-piatek-dla-onetu-radykalna-zmiana-potrzeba-katastrofy/wecle

Reklamy


No Responses Yet to “Do zmiany polityki przestrzennej potrzeba katastrofy”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: