Górnictwo węglowe, wielki wspólny problem, wiele niejasności i szum informacyjny

13Sty15

Bardzo trudno wypracować mi swoje zdanie na temat górnictwa w Polsce. Cały czas mam przed oczami tezę, że wydobycie węgla w Polsce jest nierentowne (poza kopalnią Bogdanka) i z budżetu państwa wydobycie jest dotowane. Związkowcy z OPZZ twierdzą co innego:

Głównymi beneficjentami płatności publicznoprawnych górnictwa węgla kamiennego są: budżet państwa, budżety gmin górniczych, ZUS, państwowe fundusze. Suma tych wpłat w latach 2000-2013 to 91 mld. zł. W tych samych latach górnictwo otrzymało dotacje w wysokości 11 mld. zł.
Z powyższych danych wynika, że to górnictwo wspomaga budżet, a nie odwrotnie, a zatem twierdzenia, że cała Polska utrzymuje górników nie są prawdziwe.

Mówiąc o rentowności i konkurencyjności warto pamiętać, że kopalnie nie działają w specjalnych strefach ekonomicznych i nie są zwolnione z podatku dochodowego jak właściciel marketów i wiele innych korporacji prywatnych w Polsce.
Z wyliczeń ekspertów wynika, że cena wydobycia węgla wahająca się około 300 zł za tonę jest obciążona 100 złotymi obciążeń kreowanych przez państwo. Jest to jedna trzecia średniej ceny wydobycia.
Nie można też analizować rentowności sektora górniczego przez pryzmat wyników jednego roku. Gdyby spojrzeć na to zagadnienie z perspektywy 5 lat to sektor górniczy miał w poszczególnych latach wynik finansowy na poziomie: 2010 r. – 1,4 mld. zł zysku, 2011r. – 3 mld. zysku, 2012r. – 1,6 mld zysku, 2013r. strata 270 mln. zł., 2014r. strata ok. 1 mld. zł. Warto też zauważyć, że ustawowy obowiązek odprowadzania corocznie zysku firm państwowych do budżetu państwa wprowadza dużą nierówność konkurencyjną w stosunku do firm przydatnych. Te ostatnie mogą kumulować zyski na czas gorszej koniunktury. Przedsiębiorstwa państwowe muszą je odprowadzić do budżetu państwa, a jak mają stratę to mówi się, że trzeba do nich dopłacać.

Źródło: http://www.opzz.org.pl/-/czy-naprawde-podatnicy-doplacaja-do-wegla-kamiennego-?redirect=http%3A%2F%2Fwww.opzz.org.pl%2Fstrona-testowa%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_lurqP5ClFUTu%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_Yjz3lS6WvHxF__column-1%26p_p_col_count%3D1

Z drugiej strony, mamy informacje, że ogromny procent kosztów działania kopalń to wypłaty dla pracowników. Górnicy utrzymali wiele z przywilejów minionego ustroju, są chyba jednymi z ostatnich, którzy mogą się cieszyc tym, co chciałby każdy – godziwym zarobkiem. Czy w imię tego, by wszyscy mieli równo powinniśmy starać się o zlikwidowanie górniczych dodatków? A może powinniśmy się starać by pozostała część społeczeństwa miała podobne dodatki? Przecież PKB naszego kraju wciąż rośnie, a pensje – niekoniecznie.
Mamy informacje, że np. na Lubelszczyźnie australijskie konsorcjum chce uruchomić nową kopalnię. Czyli kopalnie jednak się opłacają, tylko pewnie na umowach śmieciowych. Jak odnaleźć złoty środek?

Reklamy


One Response to “Górnictwo węglowe, wielki wspólny problem, wiele niejasności i szum informacyjny”

  1. Witaj, fajny post. O ile masz czas zachęcam do rewizyty.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: