Kto w końcu nauszy kierowców pokory!

23Gru14

Do jasnej cholery! Jak długo! Jak długo jeszcze kierowcy będą uprzywilejowaną grupą społeczną!

Czytam właśnie o potrąceniu dzieci na przejściu dla pieszych, to jest skandal! Niezastosowanie się do przepisów o ruchu drogowym, niedostosowanie stylu jazdy do warunków panujących na drodze, to jest chore co wyprawiają niektórzy kierowcy.

Na kilkanaście wiadomości o wypadkach na portalu Lublin112.pl ponad połowa dotyczy wypadków z udziałem pieszych i to na przejściach dla pieszych!

Co tydzień chyba ginie jakiś pieszy i to na przejściu dla pieszych! Przecież cały czas palą się jeszcze znicza na ul. Nadbystrzyckiej, codziennie tamtędy przejeżdżam i jest mi bardzo przykro. A po dzisiejszych wiadomościach jestem po prostu zbulwersowany.

Otwórzmy oczy! Szerokie ulice to jest dramat dla pieszych, dwa pasy ruchu dla aut to często cztery pasy, które przekroczyć musi pieszy chcąc przejść na drugą stronę. Nagminne przekraczanie prędkości w mieście, rzadko kiedy widać, żeby ktoś – zgodnie z prawem – zwalniał przed przejściem dla pieszych.

Skandal, tragedia.

Kampanie policyjne, które szumnie nazywa się dbaniem o bezpieczeństwo pieszych to nic innego jak wlepianie pieszym mandatów za nieprawidłowe przechodzenie przez jezdnie.

Jestem po prostu zdruzgotany. Z całej Unii Europejskiej polski pieszy jest najbardziej narażony na wypadek na drodze. A władze cały czas premiują lobby samochodowe kolejnymi inwestycjami. A piesi? Co dostają piesi? Przyciski do ręcznego wzbudzania zielonego światła – żeby prosili i błagali ruch samochodowy o tę chwilę dla siebie! Kolejne obwodnice, kolejne szerokie arterie, wiadukty, ale obniżyć krawężniki jakoś trudno, wyremontować dziurawe chodniki z wyginającymi się płytkami to za dużo. Ilu decyzyjnych urzędników chodzi pieszo do pracy, ilu z nich zna codzienną gehennę tysięcy… punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, niektórzy siedzą w autach i mają w nosie pieszych.

A przecież ruch pieszy jest najbardziej naturalny, najbardziej podstawowy, dlaczego odwracamy się plecami od tego co najprostsze! Dlaczego kolejne tragedie na drodze nie wywołują trwałej zmiany!

Musimy coś z tym zrobić! Strefa piesza, Zielone Mazowsze.

PS warto też zwrócić uwagę na język mediów, język, który także sprzyja kierowcom; „Samochód osobowy potrącił czworo dzieci.” i celny komentarz na Facebooku: >>>Tomek Więcek „Samochód osobowy potrącił czworo dzieci” „Pistolet zastrzelił sąsiada” „Nóż kilkukrotnie wbił się w ciało dziecka”<<<

PS 12.01

Piesza przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych ze strony lewej na prawą. Gdy pokonała już połowę przejścia została potrącona przez jadącego w kierunku Łęcznej renaulta.

Reklamy


No Responses Yet to “Kto w końcu nauszy kierowców pokory!”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: