Święty Mikołaj najbardziej kocha siebie

10Gru14

Zaczynam się zastanawiać, czy ten Mikołaj rzeczywiście kocha dzieci.

– Wiele dzieciaków wolałoby, żeby ktoś im pokazał, że są ważne, zamiast dawać prezenty. Żeby ktoś je kochał, a nie kazał zasługiwać na Mikołaja.

Ale co złego w tym, że dziecko musi zasłużyć na prezent?

– Bo wtedy Mikołaj nie przychodzi dlatego, że ten dzieciak jest dla kogoś ważny, że jest kochany bezwarunkowo. Przychodzi, bo dziecko spełniło warunki postawione przez innych.

Proszę sobie wyobrazić dziecko, które długimi tygodniami zasługuje i zasługuje, a dostaje przysłowiową gumę do żucia. Co sobie wtedy myśli? Ano to, że ma gdzieś takie zasługiwanie i takiego Mikołaja. Opieranie socjalizacji na zasługiwaniu jest ryzykowne, bo w sytuacji, w której zasługi nie przynoszą oczekiwanych korzyści, ludzie nie tylko nie mają ochoty podejmować wysiłków, ale wręcz usposabiają się do nich wrogo.

To może najlepiej kupić prezent sobie samemu. Będzie zdrowiej dla wszystkich.

– Ja sobie kupuję. I zauważam, że bardzo wielu ludzi ma taki zwyczaj. Często robią to nie na święta, tylko na Nowy Rok. Podejrzewam, że u wielu to forma dyskretnego odwetu za nieudane prezenty gwiazdkowe, które niedawno dostali.

Osobiście polecam robić ze znajomymi i rodziną listy prezentów i się z tymi listami nie kryć, czasem to może pomóc, a jeśli pomysłów będzie wiele, to i tak będzie niespodzianka, bo z tego gąszcza nie wiadomo czego możemy się spodziewać.
Sam także jeśli mam nadwyżkę pieniędzy też robię sobie pod koniec roku takie prezenty, uzupełniam domową biblioteczkę książkową i muzyczną, bo zostało trochę w portfelu, więc zrobię sobie tę przyjemność.

Źródło: Święty Mikołaj najbardziej kocha siebie, z Wiesławem Łukaszewskim rozmawia Dorota Wodecka, Gazeta Wyborcza, 6-7.12.2014r., s 44.

Advertisements


No Responses Yet to “Święty Mikołaj najbardziej kocha siebie”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: