Przeskoczyć Siebie. Jak rozkochać w wfie dzieciaki, które go nie lubią?

28List14

– Można? Można – cieszy się jego nauczycielka Joanna Parchoć. I zaraz dodaje: – Moje motto brzmi: sukcesem nauczyciela nie jest mistrzostwo z najlepszymi, ale zadowolenie i chęć uczestnictwa w zajęciach tych słabszych uczniów.

W 2009 r. w polskich podstawówkach zwolnienia z lekcji WF miało tylko 7,5 proc. uczniów – dziś to już ponad 19 proc. W tym samym czasie w gimnazjach ten odsetek wzrósł z 19 do 23, a w szkołach ponad gimnazjalnych z 24 do 36.

Jak zatrzymać dzieciaki i młodzież na lekcjach? Nauczyciele, którzy wyleczyli swoje szkoły z plagi zwolnień, stawiają oceny nie za sprawność, lecz za zaangażowanie w wykonywane ćwiczenia. Zwłaszcza, że dzieci rozwijają się w różnym tempie – nie każdy szybko zdobywa siłę potrzebną np. by daleko rzucić piłką lekarską.

Zaledwie 11 proc. rodziców deklaruje, że rozmawia z WF-istami jak z innymi nauczycielami, pozostali wykazują stosunkowo lekceważące podejście do tego przedmiotu.

Iwona Siembida, nauczycielka z Prudnika zauważa, że dzieci w domach ruszają się bardzo mało. – Uczę pierwszą klasę i widzę, że nawet proste ćwiczenia sprawiają dzieciom trudność. Czasem się zastanawiam, czy kiedykolwiek grały w piłkę, biegały. Proste zabawy dziecięce nie są im w ogóle znane, nie mówiąc o skakance, czy grze w zbijanego. A przecież nie możemy wymagać od dziecka, które nie potrafi przejść po wąskiej kładce lub złapać piłki, aby zgrabnym ruchem narysowało szlaczek lub napisało swoje imię.

Źródło: Przeskoczyć siebie, Gazeta Wyborcza, 28.11.2014r. s. 37.

Reklamy


No Responses Yet to “Przeskoczyć Siebie. Jak rozkochać w wfie dzieciaki, które go nie lubią?”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: