Młode pokolenie pracuje za 2 tys. brutto

03List14

– Nie po to kończyliśmy studia, żeby zarabiać najniższą krajową – mówią młodzi.

Wypadałoby skomentować „młodzi i niemądrzy”? To jeszcze nie wszyscy wiedzą, że sam tytuł licencjata lub magistra niewiele znaczy, bo ważne co się pod tym tytułem kryje, jakie kompetencje i kwalifikacje, jakie doświadczenie?
Zdaje się, że studia są powołaniem niewielu.

-Policzyłam, że na wynajęcie kawalerki, opłatę studiów podyplomowych, bilet komunikacji miejskiej i skromne jedzenie potrzebuję 2,5 tys. zł na rękę. W tej kwocie nie ma fanaberii typu wakacje czy nowe ubrania co miesiąc – tłumaczy.

-Porównując kwoty oferowane przez pracodawców do średniego wynagrodzenia, które wynosi ok. 3,7 tys. zł brutto, można powiedzieć, że ich oferta nie jest krzywdząca. Ale kiedy odniesie się ją do kosztów utrzymania w mieście, widać, że za takie pieniądze trudno się usamodzielnić – komentuje dr Jan Czarzasty z Zakładu Socjologii Ekonomicznej SGH.

Na pytanie o to, na co zwróciliby szczególną uwagę w CV kandydata do pracy biurowej, 13 proc. pracodawców wskazuje dwuletnie doświadczenie zawodowe. Co ósmy przedsiębiorca (12 proc.) zwróciłby uwagę na osobę, która ukończyła kierunek studiów zgodny z profilem działalności jego firmy, a co dziesiąty (10 proc.) na staż, ale taki w renomowanej firmie.

Źródło: Młode pokolenie pracuje za 2 tys. brutto, Marta Piątkowska, Gazeta Wyborcza, 3.11.2014r., s.1.

PS (4.11) polecam także odpowiedź młodych ludzi na ten artykuł, to kontynuacja wypowiedzi Pani dr. Czarzastej, trzeba wymagać tych 2,5 tysiąca netto, bo tyle konieczne jest do egzystencji: Lenie z pretensjami czy ofiary rynku?

Reklamy


No Responses Yet to “Młode pokolenie pracuje za 2 tys. brutto”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: