Węgiel przedwyborczy

08Maj14

Kilka lat temu Silesia wchodziła w skłąd Kompanii Węglowej, największej górniczej firmy w Europie, a ta skazała ją na likwidację, bo dalsze wydobycie wymagałoby ogromnch nakładów inwestycyjnych.
Silesia jednak przetrwała i dziś jest jedną z najlepszych i najnowocześniejszych kopalń w Polsce. Setki milionów złotych zainwestował jej nowy właściciel – czeski Holding Energetyczny i Przemysłowy. Do zakupu kopalni przekonały Czechów działająće w Silesii związki zawodowe, godząc się m.in. na likwidację czternastej pensji oraz pracę w soboty i niedziele za stawki takie jak w normalne dni.
To z tego powodu Dudek i inni związkowcy z Czechowic-Dziedzic sa dziś czarnymi owcami w środowisku górniczym: pokazali, że w skansenie, jakim jest górnictwo, można zrezygnować z niektórych przywilejów, żeby uratowac miejsca pracy.

Nie bez powodu przywołaliśmy przykład Silesii, w której koszty płac to tylko 38 proc., podczas gdy w Kompanii Węglowej – ponad 60 proc. Sama tylko wypłata barbórki i „czternastki”, czyli dwóch dodatkowych pensji traktowanych jako sktrapremie, kosztuje koncern prawie 800mln zł rocznie.

Źródło: Węgiel przedwyborczy, Jacek Madeja, Piotr Purzyński, Gazeta Wyborcza, 8.05.2014, s.2.

Reklamy


No Responses Yet to “Węgiel przedwyborczy”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: