Mrożek. Striptiz neurotyka – Małgorzata I. Niemczyńska

22Lu14

Któregoś razu Mrożek wraz z drugą żoną […] jest zaproszony na Kliny na Wigilię. Spóźnia się, wszyscy czekają. Nareszcie telefon. Nie mogą zamówić taksówki, chyba nie przyjadą. Zych wsiada w samochód i dostarcza gości. Kolacja zaczyna się z kilkugodzinnym opóźnieniem. Mrożek zabiera się za kapustę z fasolą jaś i grzybami. Wszyscy wokół mają już puste talerze i z niecierpliwością wyglądają następnej potrawy, on tymczasem ze spokojem nakłada sobie kolejne porcje, szepcząc do żony: „This is a cabbage of my life, this is a cabbage of my life”. Lem wierci się niespokojnie na krześle, bo nie może się doczekać deseru (zawsze uwielbiał słodycze).

-Któregoś razu wiozłem Mrożka z Warszawy, akurat był czas wyborów – przypomina sobie jeszcze Zych. – Przed mostem Dębnickim stoczył się nam na ulicę jakiś pijany facet, gwałtownie zahamowałem, a ten cofnął się na chodnik. Jechaliśmy oczywiście prawie cały czas bez słowa, bo Mrożek to Mrożek. By błysnąć, powiedziałem: „Niech pan sobie wyobrazi, on ma dokładnie takie samo prawo głosu jak pan i ja”. Mrożek tak na mnie popatrzył: „To jeszcze nic. Niech pan sobie wyobrazi, on ma duszę nieśmiertelną”.

A kiedy jesteś właścicielem, możesz dostać wszystkie lody za darmo. Bardzo wtedy przytyłam.

Tak oto Lem zaczyna swoje pierwsze epistoły: „Słoawomirze Miru Sławny! Hospodynie Literatury Polskiej Okraso Satyry! Omasto Niebios! Doskonałości Wrodzona! Szlachetności, Na Koniec, Której blaskiem skąpany Chadzam”.
Albo: „Wasza protuberancjo!” (dla niewtajemniczonych – chodzi o kłęby gorącego i rzadkiego gazu w postaci języków lub łuków wyrzucanych z powierzchni Słońca, widoczne ponad brzegiem tarczy słonecznej).
Ewentualnie: „Mrogi Drożku!”.
[…]
Lem mu odpisuje: „Bądź dobrej myśli, bo po co być złej”.

Jeśli ktoś miałby ochotę poznać biografię Sławomira Mrożka to polecam „Mrożek. Striptiz neurotyka” stworzony przez Małgorzatę I. Niemczyńską. Czyta się tę książkę bardzo dobrze, jest pisana łatwym językiem, całość nie zabierze nam wiele czasu. W pracy jest też wiele zdjęć.

Reklamy


No Responses Yet to “Mrożek. Striptiz neurotyka – Małgorzata I. Niemczyńska”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: