Mata-piłka-grajta – GW 17.04.2012

17Maj12

16-letnia Sandra nie lubi WF-u. -Nie mogę się rozwijać. Cały czas robimy to samo. Muszę równać w dół. Ostatnio dostałam jedynkę za nieaktywność – opowiada. Od trzech lat trenuje boks w warszawskim klubie Gwardia.

-Dziewczynki z podstawówki skakały kiedyś w dal po 4,20-4,30m. Teraz skaczą po 3m. A my mamy dawać dobre oceny, żeby dzieci miały poczucie sukcesu. Więc chwalimy je za te 3 metry. -Nie robią przewrotó w przód? To robimy przetaczanie, tzw. robienie naleśników, żeby im pobudzić orientację przestrzenną. O staniu na rękach nie ma mowy, bo jak podnoszą nogi powyżej głowy, nie wiedzą, co się dzieje.

Doktor wylicza pozytywy wynikające z ruchu: -Układ naczyniowy, mięśniowy musy być stymulowany do rozwoju. Zmniejsza się ryzyko osteoporozy – jest z czego tracić w późniejszej fazie życia. Zwiększa się metabolizm. Wydzielają się endorfiny, co poprawia samopoczucie.

-W liceum z około 30 dziewcząt prawie 20 od razu przyniosło zwolnienia lekarskie na cały rok. Nie mogę podważać decyzji lekarza, ale ta epidemia nie była wiarygodna. Dawałam im zadania teoretyczne – usystematyzować przepisy gry w siatkówkę, opisać testy sprawności fizycznej. Po miesiącu większość już chciała ćwiczyć.

-Na spacerze doszedłem do górki, na której zawzse mnóstwo dzieciaków zjeżdżało, na czym się da. Nagle mama jednego chłopca woła: „Krzysiu, chodź do domku, włączysz sobie komputer i poggrasz sobie w Małyszka. Tam też jest śnieg.”

-Mieliśmy dwie godziny WF-u, ale to był tylko zapłon, po lekcjach biegaliśmy się wyżywać na boisku – opowiada Tomasz, nauczyciel ze Świecia. -Byliśmy bardziej odporni na zmęczenie, któs miał trzy kilometry do domu, to szedł. A teraz rodzice wszędzie podwożą te swoje kluseczki.

-Prawie każde dziecko jest podwożone samochodem pod samą szkołę – potwierdza Włodziemirz z warszawskiego gimnazjum. -A jak mamy pływanie na basenie, na który jest ze szkoły 500m, to za ciężkie pieniąze rodzice wynajmują autokar.

Nie no, w to to mi się już nie chcę wierzyć, że są aż tacy głupcy wokół nas.

Absolutnie artykuł zalecam przeczytać każdemu, kto ma rozum. Aktywność fizyczna jest nam tak samo niezbędna jak oddychanie, bez tego możemy pomarzyć o szczęśliwym życiu.

Źródło: Polak na WF-ie, Matapiłkagrajta, Duży Format, Gazeta Wyborcza, akcja „Co z tą szkołą?”, 17.05.2012.

Reklamy


No Responses Yet to “Mata-piłka-grajta – GW 17.04.2012”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: