Wyższa kultura podróżowania – zrównoważony transport

08Maj12

Zapraszamy na film „Zurbanizowani” („Urbanised”) i dyskusję po nim pt. „Zrównoważone miasta przyszłości: plany czy marzenia?”. Głównym organizatorem spotkania jest UNDP Biuro Projektowe w Polsce, a partnerem Forum Kultury Przestrzeni.

Dzień: piątek, 11 maja
Godzina: 17:00; dyskusja ok. 18.30.
Miejsce: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Film: reż. Gary Hustwit, Wielka Brytania, 2011 (85 min).
Pokaz filmu i dyskusja odbywają się w ramach 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Uczestnicy dyskusji:
Mirosław Hagemejer, Główny Architekt Miasta; Daniel Stelmasiewicz, Forum Rozwoju Lublina; Kamil Wyszkowski, Dyrektor Biura Projektowego UNDP w Polsce;

Film wciąga i dostarcza wielu celnych komentarzy wartych zapamiętania. Nie epatuje wymyślną architekturą ani fawelami. Skupia się na problemach miasta, których się często nie zauważa i proponując „sprytne”, czasem nieoczywiste sposoby ich rozwiązywania – sposoby inspirujące do własnych działań i możliwe do adaptacji wszędzie. Wiele też mówi o nas, jako o gatunku homo sapiens, którego potrzeby i zwyczaje warte są poznania i dla którego miasto jest po prostu środowiskiem życia zasługującym na ochronę. Przy okazji film demaskuje dawne wzorce projektowania miast np. oparte na indywidualnym ruchu samochodowym (świetne kontr-przykłady z Bogoty i Kopenhagi) i pokazuje wiele pozytywnych przykładów np. budownictwa socjalnego (Ameryka i Afryka Południowa) czy renaturazacji-rewitalizacji (nowojorski park High Line). [Marcin Skrzypek]

Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5% ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60%. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.
Po „Helvetice” i „Objectified” – filmach poświęconych sztuce projektowania znaków drukarskich i przedmiotów – Gary Hustwit postanowił zmierzyć się z nieco szerszym tematem. W ostatniej części trylogii dizajnu bierze na warsztat projektowanie miast i dowodzi, że w dobie postępującej urbanizacji staje się ono jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Wracając do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki (pojedynek Jacobsa i Moses o Nowy Jork), poprzez współczesne ruchy obywatelskie (protest Stuttgart 21) i wypowiedzi ekspertów, aż po spektakularne porażki zarządzania przestrzenią zabudowaną (Brazylia jako nieudane wcielenie idei modernizmu), pokazuje kto i w jaki sposób naprawdę kształtuje miasto.

Reklamy


No Responses Yet to “Wyższa kultura podróżowania – zrównoważony transport”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: