Rząd stawia na Lublin. Ma być najszybciej rozrastającym się miastem w Polsce

20Gru11

Autostrada do Warszawy i ekspresówki do Rzeszowa i Białegostoku. Do tego szybkie pociągi i lotnicze połączenia z całym światem. Za 20 lat Lublin będzie jedną z lokomotyw rozwoju naszego kraju. Takie plany ma rząd.

Lublin - Brama Krakowska, zdjęcie pobrane z Internetu. Kliknij po więcej zdjęć.

Według przyjętej kilka dni temu przez polski rząd „Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030”, rozwój naszego kraju będzie się opierał na sieci dziesięciu regionalnych stolic. Wśród nich też Lublin, jako jedyny reprezentant Polski wschodniej.

Jaką przyszłość przewidują rządowi eksperci? Wspaniałą. W 2030 roku Polska będzie krajem nowoczesnym, bezpiecznym i dobrze zarządzanym. A dalszy rozwój zagwarantuje sieć metropolii powiązanych gospodarczo.

Obok Rzeszowa i Białegostoku, stolica naszego województwa będzie najszybciej rozrastającym się miastem w Polsce. Świetnie skomunikowana z resztą Polski i świata będzie miejscem, gdzie będą napływać mieszkańcy z najbardziej zaniedbanych miast i wsi regionu.

Dobre połączenie z Warszawą zapewni autostrada, która do 2030 roku zastąpi drogę ekspresową. Ekspresówką dotrzemy też do Rzeszowa (już od 2020 roku) i Białegostoku. Z lotniska w Świdniku będziemy latać po kraju i za granicę. A po wyremontowanych torach koleją do Warszawy czy Kijowa dojedziemy z prędkością 120–160 km/godz.

Z dotowanych przez UE inwestycji, głównie w ochronę zdrowia i edukację, skorzystają również Biała Podlaska, Chełm i Zamość. Rozwijać będzie się współpraca przygranicznych miast, jak Terespol i Brześć.

Ale przed nami jeszcze daleka droga. Według ostatnich badań Głównego Urzędu Statystycznego, takie województwa jak opolskie, lubelskie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie coraz bardziej biednieją. W Lubelskiem dochód gospodarstw domowych jest o wiele niższy od średniej krajowej – 18 117 zł na jednego mieszkańca (w stołecznym to 29,5 tys. zł). Daje nam to 15 miejsce w kraju. Gorzej jest tylko w podkarpackiem.

– Macie słabszą infrastrukturę i brakuje wam najbardziej rozwojowych gałęzi przemysłu, jak teleinformatyka czy nowe technologie. Rolnictwo nie jest dziś motorem rozwoju, w Unii do niego się dopłaca – tłumaczy Witold Michałek, ekspert gospodarczy Business Centre Club.

W „Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030” znajdziemy też listę gotowych rozwiązań, które mogłyby uzdrowić nasz region. Podobnie mówią eksperci. Maciej Maniecki, prezes Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny – wylicza m. in. dbałość o inwestycje drogowe i budowę lotniska pod Świdnikiem.

– Wciąż odczuwamy efekty zapóźnień inwestycyjnych i infrastrukturalnych. Nie martwię się nimi, bo widzę jaskółkę nadziei. Po raz pierwszy dla władz Lublina i województwa sprawy gospodarcze są najważniejsze. Mam nadzieję, że efekty dzisiejszych działań poczujemy już za 2–3 lata – mówi Maniecki.

Eksperci podkreślają też, że nasz region powinien jeszcze skuteczniej walczyć o unijne dotacje i sensownie je wykorzystywać. – Pieniądze z nowego budżetu UE będą koncentrowane na przedsięwzięciach, które pobudzą rozwój województwa. Wcześniej były rozproszone, wydawane głównie na podnoszenie standardu życia, a nie na inwestycje – dodaje Maniecki.

Infrastruktura komunikacyjna

Powyższa treść to całość artykułu: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111219/LUBLIN/591998431

PS (16II2012) prawdopodobnie niedługo Lublin może płacić janosikowe, a związane jest to ze zbliżaniem się do pułapu 150% średniej krajowej dochodu z podatków na mieszkańca.

PS (16II2012) rośnie produkcja przemysłowa, statystycznie zarabiamy też coraz więcej (Lubelskie odnotowało najwyższy wzrost produkcji w Polsce, 19,9%).

PS (17II2012) Lublin to miasto, które ma bardzo dobre zadatki, by zostać perłą gospodarczą Europy Wschodniej?. Lublin to trzecie miasto z grupy Europy Wschodniej (Za Katowicami i Krakowem, przed Lwowem, Warszawą i Brnem). Ranking małych miast – 8 miejsce (pierwsze zajmuje Antwerpia). Informacja z Urzędu Miasta.

PS (20II) „Są województwa, gdzie ponad połowa bezrobotnych nie ukończyła 34. roku życia: lubelskie -57 proc.”. A wynika to m.in. z tego, że mamy wiele uniwersytetów i studenci zostają w Lublinie na dłużej.
Źródło: http://wyborcza.pl/1,75478,11180596,Mlode_bezrobocie.html
Najmniej bezrobotnych mamy w grupach wiekowych 45-54 (16,3% najmniej w kraju), 55+ (9,1%, 3 miejsce w kraju) i 35-44 (17,3%, 2 miejsce w kraju). Najwięcej bezrobotnych w grupach do 24 lat (23.8%, 3 miejsce w kraju) i 25-34 (33,5%, najwięcej w Kraju).
Źródło: Obalmy mi t o bezrobociu, rozmowa z dr. Bukowskim, Pawłowska-Salińska, Piątkowska, Gazeta Wyborcza, 20II2012r.

Reklamy


No Responses Yet to “Rząd stawia na Lublin. Ma być najszybciej rozrastającym się miastem w Polsce”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: