Ksiądz wychodzi z kruchty i skręca w lewo

05Gru11

Z ks. Jackiem Stryczkiem rozmawia Małgorzata Skowrońska.

-Prawnicy i lekarze też czasu nie mają, a mam takich wolontariuszy w „Szlachetnej paczce” […] Skąd się wziął wolontariat pracowniczy? W wielu korporacjach stworzono warunki, by pracownicy byli bardziej efektywni – dano im idealne stanowisko pracy, prywatną opiekę medyczną, siłownię, basen, przedszkole, wszystko za ogrodzeniami i z klimatyzacją. Niestety, okazało się, że ci ludzie wypalają się zawodowo. A dlaczego? Bo pracują tylko dla siebie. Człowiek żeby czuć swoje człowieczeństwo, potrzebuje robić coś dla drugiego. Wtedy mu się chce.

O co naprawdę chodziło księdzu z listem do SLD?
-Ja tylko zapytałem o idee i chciałem wywołać dyskusję o wrażliwości społecznej. SLD poczuło się adresatem mojego listu motywacyjnego [na stanowisko lidera lewicy]. Nie podjęło jednak dyskusji, ale od razu wskazało na to, co nas dzieli: in vitro i aborcja.

Przejdźmy do codziennej praktyki. Widzę kogoś żebrzącego. Co robię?
-Nic. Czy pani wie, ile średnio zarabia żebrak na ulicy? 200 zł dziennie, ok. 4 tys. miesięcznie. I to bez podatku! Czy on będzie chciał wrócić do pracy? Nasi wolontariusze pojechali na Podkarpacie do biednych wiosek, żeby włączyć je do „Paczki”. Zakwalifikowali tylko sześć rodzin! W pozsotałych ludzie mają dopłaty unijne do pola, pomoc państwową i nawet im się nie chce kur hodować Całe wioski zdemoralizowane pomocą! Im więćej będzie takiej pomocy pańśtwa, tym więcej ludzi bęzie żyło z tego, że są biedni.

Choć serce nam się wyrywa, to jak ktoś chce skutecznie pomagać, musi w tę charytatywną pracę włączyć rozum.

A to nie jest tak, że Kościół z zasady powołany jest do tego, by pomagać maluczkim? „Bo byłem głodny, a daliście mi jeść”, mówi Ewangelia.
-Ale to nie znaczy, że w centrum Kościoła mają być nieudacznicy. Ci, któym nie chce się palcem ruszyć, bo się przyzwyczaili, że im się należy. Ewangeliczna przypowieść mówi, że dostajemy od Boga talenty, któe trzeba rozmnożyć.

Jaką radę ma ksiądz dla polityków?
-Śmiałą. Im bardziej pomaga się bezrobotnym, tym więcej ludzi chce iść na bezrobocie. Pomagajmy przedsiębiorcom tworzyć nowe miejsca pracy i wspierajmy bezrobotnych w zakładaniu firm.

Źróło: Gazeta Wyborcza, Magazyn, 3-4 grudnia 2011 r.

PS wywiad także w Uważam Rze 5-11 grudnia 2011 r.

Reklamy


No Responses Yet to “Ksiądz wychodzi z kruchty i skręca w lewo”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: