Lublin – Stolica Kultury 2016+1?

21Czer11

Lublin nie został wybrany przez jury w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Według 11 ekspertów należy się on Wrocławowi. Uważam, że ta decyzja jest zła. Może jestem stronniczy i uważam, że Lublinowi się należy, ale się należy! W drugim kwartale 2012 roku Komisja Europejska ostatecznie zadecyduje.

Dużo było mowy o tym, że tytuł ma pomóc danemu miastu we wszechstronnym rozwoju i co? I Wrocław, o którym możemy marzyć (jako miasto przecież jest przykładem rozwijającego się) dostał tytuł? Miasto, które jest znane i odwiedzane? Dziękujemy.

Mógłbym przyjąć z małym żalem i szczerze pogratulować zwycięstwa Katowicom, ale żadnemu innemu miastu. Uważam, że Gdańsk, Warszawa i Wrocław to miasta, które mają swoją renomę w Europie. Rozwijają się na każdym polu i takiego tytułu nie potrzebują. Lublin natomiast od 4 lat stara się je doganiać – przynajmniej kulturalnie.

Jest mi przykro, jestem rozczarowany. Moje pokłady frustracji chyba się powiększyły, nie było ‚Dawida i Goliata’. Dziwi mnie werdykt po ostatnich kontrowersjach związanych z dotacjami na kulturę Wrocławia, po doniesieniach o małej aktywności społecznej Wrocławian i niewielkich staraniach medialnych włodarzy tego miasta.

Na szczęście, na otarcie łez mamy dobre słowo ludzi kultury i rok 2017 (rocznicę nadania kolejnych praw miejskich Lublinowi), wtedy będziemy świętować. Udowodniliśmy, że życie w Lublinie może kwitnąć i mam nadzieję, że będzie tak dalej. Przyjmuję gratulacje, że wygraliśmy – wygraliśmy aktywność społeczną i bardzo szeroką ofertę wydarzeń niemal przez cały rok. Oby tak dalej.

PS (21VI) miasta, które nie wygrały już próbują wykorzystać moc, jaką wykreowały; Katowice i Lublin – Alternatywne Stolice Kultury 2016.

PS (22VI) w przeciągu 21 dni zostanie opublikowany dokument z werdyktem i jego umotywowaniem.

PS (22VI) finałowa aplikacja Lublina do tytułu ESK.

PS (23VI) konferencja prasowa w lubelskim ratuszu ‚dzień po’.

PS (17VII) w Hiszpanii źle się dzieje.

PS (22VII)końcowy raport komisji ESK2016 w Polsce.

Reklamy


No Responses Yet to “Lublin – Stolica Kultury 2016+1?”

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: